Laminátová podlaha jako nová díky geniálnímu nápadu, jak ji zbavit zažraných nečistot a škrábanců

Fotografie: Freepik

V dnešní době patří laminátová podlaha mezi častou volbu pro byty i rodinné domy. Nabízí výhodnou cenu, velké množství různých dekorů a také poměrně snadný způsob položení, se kterým si poradí víceméně každý šikovnější kutil.

Na druhou stranu má však i několik nevýhod, kvůli kterým může vyžadovat častější péči. V následujícím článku najdete informace, jak si poradit s odstraněním odřenin a škrábanců, na které je laminátová podlaha náchylná.

Dva způsoby nápravy

Pokud objevíte na podlaze poškození, máte v zásadě dvě varianty, jak tento problém vyřešit a dané místo opravit. Buď se rozhodnete pro výměnu jednotlivé lamely za novou, která nebude nijak poškozená. Druhým řešením je obnova škrábance či poškození s pomocí speciální směsi. To je vhodnější hlavně v případě menšího problému.

Fotografie: Freepik

Korektor pro úpravu vrchního laku

Obnova tedy začíná výběrem vhodného korektoru, který poškození retušuje tak, aby nebylo vůbec vidět. Hned na začátek je třeba zmínit, že stoprocentní odstranění škrábanců na laminátu je skoro nemožné, protože to je vícevrstvý materiál.

Horní dekorativní část laminátu je vlastně takový tentký papír, na který je pokrytý vrstvou pryskyřice. V ideálním případě jsou proto odstraněny pouze otvory nebo třísky. Škrábance lze retušovat pouze opatrně.

Odstranění drobných škrábanců a oděrek

Jedná se o nejméně problematická poškození. Pokud je to možné, můžete malá poškození ošetřit s pomocí improvizovaných prostředků. Velmi vhodný je zejména olivový olej. Ze specializovaných produktů stojí za zmínku lesk určený na laminátové podlahy a univerzální aerosolové mazivo.

Fotografie: Freepik

Nejprve se podlaha omyje vodou a čisticím prostředkem. Poté se podlaha otře do sucha, zejména v místech následné obnovy. Olej by se měl vtírat přímo do škrábanců. Nestačí pouze aplikovat olivový olej na poškozené místo. Je důležité pečlivě vyleštit oblast, kde byl škrábanec. Výsledek bude nejlépe viditelný za několik desítek minut.

Hlubší škrábance a poškození

Pokud došlo k hlubokému poškození vrchní vrstvy laminátu. Problém bohužel není jen v nedostatečné estetice, ale také ve skutečnosti, že se mohou začít objevovat jiné problémy. Nejprve voda během vytírání pronikne poškozeným povrchem. V průběhu času budou lamely zevnitř bobtnat a hnít. Pro takové případy volte ošetření v podobě voskové křídy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]