Všestranné využití juty v domácnosti

Juta, označována také za zlaté vlákno (díky nákladové efektivnosti a barvě) roste na popularitě. Jedná se v podstatě o textilní vlákno, získávané z jutovníku, který roste ve vlhkých tropických podmínkách. Nejčastější využití juty byla donedávna výroba pytloviny. Ovšem v posledních letech popularita juty stoupá a vyrábějí se z ní různé dekorace a bytové vybavení: koberečky, obaly na květináče, lustry, sedací puffy a další.

Za svou popularitu vděčí juta především díky unikátním vlastnostem. Jutové vlákno je antistatické, prodyšné a silné. Snadno lze mísit i s jinými vlákny a její využití může být různorodé. Mnoho lidí si dnes již začíná vybírat výrobky do domácnosti s ohledem na životní prostředí – a juta je jako náhrada některých umělých vláken tím pravým ořechovým. Vypadá skvěle, je odolná, pevná a 100% ekologická.

Jutu člověk využije nejlépe pro dekorativní účely, ale samozřejmě se najde i mnoho praktických využití. Výrobky z juty můžete koupit hotové, ale šikovnější si zvládnout řadu věcí (bytových doplňků) vyrobit i sami. Z jutového provázku si můžete vyrobit třeba stínítko lampy, obal na květináč, kobereček, rohožku. Na hrubší lano lze bezpečně zavěsit houpačku. Hodit se vám mohou však i jutové pytlíky na skladování sušených hub a bylinek. Vyrábí se z ní i dekorativní věnce, girlandy, vánoční ozdoby.

Oblíbená je především v interiérech zařízených ve stylu boho, skandinávský styl, industriální, venkovský styl bydlení, ale i moderní minimalismus. Hodnota jutových vláken se odvíjí od jejich síly, barvy a délky. Juta je rovněž vláknem, které zvládne výborně odolat všem různým mikroorganismům a dá se velice snadno obarvit, tudíž nemusí mít pouze jednobarevnou podobu. Jutovník, který produkuje jutu – je rostlinou příbuznou s konopím. Tak jako jsou šetrná k životnímu prostředí konopná vlákna, stávají se v dnešním světě i výrobky z juty alternativou k tradičním materiálům.

Fotografie: Equipashop, Pinterest., Ellaclaireinspired