Vyrobte si domácí čistící prostředek, díky kterému bude vaše koupelna opět zářit čistotou

Fotografie: Freepik

Koupelna a toaleta patří mezi místnosti, na jejichž čistotě si většina lidí v rámci celého domu zakládá nejvíce. K čemu jsou naleštěné kliky a okna beze šmouh, když jsou na umyvadle, zrcadle či obkladech skvrny od všeho možného i nemožného.

Může se jednat o skvrny od zaschlého mýdla, zubní pasty, nebo o hromadící se vrstvy vodního kamene. Pokud chceme mít dům čistý a hygienický, je třeba právě koupelně začít věnovat zvýšenou pozornost.

Jak vyčistit koupelnu rychle, levně a především efektivně?

Hektický životní styl nás často vede k tomu, že péči o domácnost rychle odbudeme, abychom měli čas na důležitější, a především příjemnější věci. Takový přístup ale často způsobuje, že během rychloúklidu nevyčistíme vše důkladně, skvrny jsou větší a větší a hlavně se později mnohem obtížněji odstraňují. Potom nám nezbývá než nakoupit množství rozličných chemikálií a zázračných prostředků, od jejichž použití si slibujeme rychlý a spolehlivý výsledek,

Zapomínáme ale na to, že právě tyto chemické prostředky jsou často toxické, a tedy zatěžují nejen naši peněženku, ale také životní prostředí. Některé agresivní čističe mohou dokonce poškodit choulostivé povrchy a místo nablýskané koupelny se můžeme dočkat zničených, rozežraných povrchů, po kterých nám zůstanou jen oči pro pláč.

Pokud fandíte ekologii a máte rádi jednoduché a efektivní prostředky, které neublíží vašemu majetku, vám ani životnímu prostředí, ale vyžadujete odpovídající výsledky, jste na správné adrese!

Octový čistič: jednoduchý prostředek, kterým vyčistíte celou koupelnu snadno a rychle

Jestli fandíte minimalismu a zabolí vás u srdce pokaždé, když se podíváte na svoji sbírku nejrůznějších chemických čističů, přinášíme vám jednoduché řešení. Co byste řekli na přípravek, kterým vyčistíte všechny povrchy v koupelně, který neublíží ani mouše, je z levných a lehce dostupných surovin, a především opravdu funguje? Nevěříte, že je něco podobného vůbec možné? Neváhejte a vyzkoušejte následující jednoduchý návod. Uvidíte, že nebudete litovat.

Pro výrobu univerzálního čisticího prostředku budete potřebovat:

  • 1 šálek saponátu na mytí nádobí nebo tekutého mýdla,
  • 1 šálek horkého octa,

Na varné desce zahřejte ocet. Ten by měl být horký, ale ne vroucí. Teplota by měla být taková, abyste se ho mohli bezpečně dotknout prstem. Za pomoci trychtýře přelijte horký ocet do nádoby s rozprašovačem. Potom stejným způsobem přilejte saponát nebo tekuté mýdlo. Vzniklou směs důkladně protřepejte, ale snažte se nevytvořit přílišné množství pěny.

Potom už můžete přistoupit k samotnému úklidu: obklady, vanu i baterie v koupelně nastříkejte důkladným množstvím čisticího prostředku a rovnoměrně rozetřete houbou. Nechte působit přibližně 30 minut. Poté roztok setřete a důkladně opláchněte vlažnou vodou, případně doleštěte. Tento prostředek lze bez problému použít také k mytí podlah.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]