Letní bydlení na půdě se vrací do módy

Také milujete staré půdy, které ukrývají tajemství? Jsou tak krásně strašidelné a přitom umožňují využít originálním způsobem prostor navíc. Zvlášť děti zbožňují půdní podkroví s celým svým kouzlem.

Pokud i vy máte na chalupě starou půdu, měli byste uvážit její předělávku, když už ne celoročně, pak alespoň na letní bydlení. Uvítají to nejen děti, ale i návštěva, která k vám během léta na chalupu zavítá.

Rozsáhlá rekonstrukce je zbytečně drahá

Předělávat podkroví na obytný prostor sebou přináší i mnoho starostí, práce a nemalé finanční náklady. Vestavba či nástavba jsou úpravy, se kterými se v původních projektech nepočítalo. U větších úprav je potřeba i statické posouzení. Nutná je i tepelná izolace, izolace proti vodě, odvětrávání a výběr vhodné střešní krytiny.

Zapomenout nesmíme elektřinu, plyn, kanalizaci, vytápění apod. Zřizovat obytné podkroví je tedy časově i finančně velmi náročné. Právě z tohoto důvodu zůstávají nadále půdy opuštěné a bez využití. Což je velká škoda. Není divu, že se do módy opět vrací letní bydlení na půdě, které není tak náročné – především tedy závisí na nárocích toho, jež bude půdu obývat.

Letní bydlení na půdě

Už za první republiky se půdy využívaly k letnímu bydlení, pro odpočinek i zábavu. Znamená to tedy, že je půda upravená pouze pro letní pobyt a nemusí procházet složitou rekonstrukcí. Stačí opravit střechu, aby nikde nezatékalo, položit koberec nebo jinou podlahovou krytinu, dle vlastní volby, na trámy pověsit záclonky či závěsy, pořídit dotyková svítidla nebo zůstat při romantice a pořídit petrolejky, což je víc stylové. Případně použít prodlužovačku a využít elektřiny. To už záleží jen na vás.

Pravdou je, že izolace zvýší komfort, utlumí zvuky a během zimy ochrání spodní část bydlení před únikem tepla. Takže do izolace se určitě investovat vyplatí. Na starou půdu patří bezesporu i starý nábytek s patinou a dekorace, které navodí tajuplnou a romantickou atmosféru.

Proč zprovoznit půdu na letní bydlení?

  • Získáte tím nové a atraktivní prostory pro děti a letní hosty
  • Nemusíte utrácet statisíce za kompletní rekonstrukci
  • Zateplením/izolací na půdě ušetříte za energii v topné sezóně – ve spodní části domu bude tepleji

Obrázek: pixabay.com