Šikovné zateplení domu ušetří náklady za energie. Efektivně zajistí i chladné prostředí v létě

Fotografie: Ben Brennan / Public domain

Zjistěte, co všechno obnáší kompletní zateplení domu, jaké materiály lze k tomuto účelu využít a kolik peněz za takovou renovaci na podzim 2023 celkově zaplatíte.

S rostoucími cenami za energie čím dál více lidí zvažuje důkladné zateplení jejich nemovitosti. Přestože se jedná o poměrně nákladnou investici, během pár let se vám skrz nižší spotřebu energií může vrátit. Seznamte se s procesem zateplení a různými způsoby, jak dosáhnout nižší energetické náročnosti budov i přibližnou cenou, kolik by vás to stálo. Dle webu qjob se cena za metr čtvereční může pohybovat v rozmezí od 70 do 2000 Kč.

Proč zateplit dům

Běžně se udává, že doba návratnosti celkové investice do zateplení se pohybuje okolo pěti let. Pokud navíc provedete toto opatření správně, několikanásobně tím prodloužíte i celkovou životnost stavby. V létě si navíc budete moci vychutnat pohodlí chladnějšího prostředí a v zimních měsících nebudete přicházet o drahocenné teplo skrz podlahu, stěny nebo strop a střechu. Jak jsme psali dříve na stránkách BydlímeÚtulně.cz, zateplení sníží náklady na vytápění.

Jak lze zateplit dům

Záleží jen na vás, do jak velké renovace se pustíte. Podle potřeby nebo výpočtu tepelných ztrát se můžete vrhnout jen na dílčí řešení, nebo kompletní renovaci. Postupně tak lze zateplit fasádu, střechu, podlahu, strop nebo vyměnit okna a vchodové dveře a vyplnit další stavební otvory, kterými by vám mohlo unikat teplo z vytápěných místností.

Jaké jsou zateplovací materiály

K zateplování stavby lze využít různé materiály, které se liší nejen různými izolačními vlastnostmi, ale i způsobem instalace. Nejčastěji se tak setkáte s polystyrenem, minerální izolační vatou, dřevěným vláknem, konopným vláknem, stříkanou izolační pěnou nebo foukanou izolací. Od zvoleného řešení se odvíjí i konečná cena, kterou vás bude celé zateplení stát.

Účty za topení se budou platit příjemněji. Bublinková fólie a těsnění uleví rodinné peněžence

zateplení střechy
Fotografie: Freepik

Kolik stojí zateplovací materiál

Cenu materiálu najdete vždy udávanou za metr čtvereční a liší se podle výrobce i kvality materiálu. Polystyren se pohybuje v rozmezí 600 – 1 000 Kč, zatímco minerální izolační vata 800 – 1 500 Kč, dřevěné vlákno 800 – 1 200 Kč, konopné vlákno 900 – 1 500 Kč, stříkaná izolační pěna 400 – 1 500 Kč, foukaná izolace 70–450 Kč. Využít k financování tohoto opatření můžete také nabízené dotace v rámci Nová zelená úsporám, které najdete na jejich webu. O výhodách dotací jsme se více rozepsali v jiném článku na BydlímeÚtulně.cz.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]