Přesazování rostlin je klíčové pro jejich zdravý růst. Držte se jednoduchých pravidel a nemůžete nic zkazit

Fotografie: Freepik

Aby se našim rostlinám dařilo, je potřeba je nejen pravidelně zalévat a hnojit, ale také přesazovat. Přesazení je ale potřeba se věnovat, aby bylo provedeno správně.

Zalévání a hnojení květin je skoro pro všechny rostliny stejné. Vezmete konvičku s vodou a specializovaný substrát a po chvíli máte práci hotovou. S přesazováním květin už to ale takto jednoduché není. Je třeba se držet pár zásad, aby Vám květiny vydržely a prosperovaly co nejdelší dobu. 

Jak často květiny přesazovat

Pokud se budeme ptát, jak často je nutné květinu přesazovat, univerzální odpovědi se nedočkáme. Obecně se uvádí, že u dlouholetých květin je potřeba jejich přesazení každé dva až tři roky. Existují ale druhy, které tuto péči vyžadují častěji. Vždy je proto nejlepší nastudovat si pečlivě konkrétní informace o námi zvolené květině. 

Fotografie: Unsplash

Výrazným ukazatelem toho, že květina potřebuje přesadit je, pokud už se nám vzhledem k velikosti kořenů nevejde do květináče. I v tomto případě je ale ideální počkat na vhodnou dobu, nikdy květinu nepřesazujeme, pokud je právě ve fázi květu. Mohlo by totiž dojít k poškození květenství a květina by zvadla, což rozhodně není to, co chceme.

Příprava květiny na přesazení

Předtím, než se vrhneme na samotné přesazování, zajistíme si nový květináč, vhodné velikosti. Ideální velikost je v rozmezí od dvou do pěti centimetrů větší, než byl květináč původní. Pokud toto pravidlo dodržíme, rostlina bude mít dostatečný prostor pro potřebný vývoj kořenů. Nový květináč je vhodné vyplnit vrstvou drenáže, která zajistí odtok přebytečné vody a zabrání tak vzniku plísní. Teprve poté do květináče umisťujeme vrstvu hlíny a následně samotnou květinu. 

Fotografie: Unsplash

Několik hodin před samotným přesazením je potřeba květinu dostatečně zalít. Usnadní nám to vyjmutí rostliny ze stávajícího květináče. Pokud bylo zavlažení dostatečné, postačí nám odpíchnout zeminu s květinou od stěny květináče a díky mírnému poklepání nám květina sama vypadne do ruky. Z květiny následně odstraníme zbytky starého substrátu a zkontrolujeme stav kořenů. Jednotlivé kořeny od sebe opatrně oddělíme a pokud je nějaký poškozen, odstraníme jej pomocí nože. Přesazenou květinu posypeme zeminou, zalijeme a umístíme na místo s dostatečným množstvím slunečního svitu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]