Recyklace plastových láhví. Uplatnění najdou v zahradě i domácnosti

Třídění odpadů je už patrně běžnou součástí, každé moderní a ohleduplné domácnosti. Tak není nic zvláštního, že se PET láhve třídí a vyhazují zvlášť, společně s dalšími plastovými obaly. Vy však plastové láhve vyhazovat nemusíte, můžete je recyklovat tím, že se je naučíte znovu používat. Uplatnění najdou jak v domácnosti, tak na zahrádce. Přinášíme krapet inspirace.

Květináče do interiéru

Z PET láhví si snadno s trochou šikovností a inspirace můžete vytvořit zajímavé dekorace, včetně originálních květináčů. Ať už na postavení na poličku, skřínku, parapet nebo na zavěšení. Vyrobit si můžete i samozavlažovací květináče, což některé rostlinky ocení.

Fotografie: Riciclotutto

Mini skleník

Ať už se rozhodnete pěstovat rostlinky doma nebo na zahrádce, mohou plastové láhve pomoci s vytvořením ideálního klima, kde budou mít rostlinky požadované teplo i vlhko.

Fotografie: Ways2gogreenblog

Pokladnička

Plastovou láhev můžete omotat do půli barevnou přízí a hezky ozdobit. Nebo nechat průhlednou a pouze barvami namalovat různé obrázky, ornamenty. Polepit kamínky, oblázky, co jen vás napadne. Hrdlem pak už stačí házet do ruličky smotané papírové peníze.

Vertikální zahrádka

PET láhve můžete nechat tak, jak jsou anebo je klidně různě nabarvit a ozdobit. Pak už je připevnit na zeď, plot nebo zavěsit pomocí provázku. Naplnit hlínou a zasadit, co vás jen napadne – bylinky, jahody nebo květiny.

Labuť na zahradu

Labuť vyrobíte snadno tak, že PET láhve natřete nebo nastříkáte bílou barvou a umístíte do kruhu. Krk, hlavu a zobáček vyřežete z plastu nebo překližky, natřete a připevníte na to správné místo k PET láhvím.

Fotografie: Pinterest

Občerstvovací zásobník

Tento roztomilý a praktický občerstvovací zásobník není vůbec těžké vyrobit. Pokud nemáte starou gramofonovou desku, kterou byste mohli použít, postačí i karton, který obalíte do libovolného ozdobného papíru. Pak už budete potřebovat jen tavnou pistoli, barvy a pomůcky k ozdobení: květinky, korálky, kamínky, knoflíčky.

Fotografie: Weheartit

Zásobníky na různé věci

Nejen PET láhve, ale i plastové obaly od sprchového gelu či šampónu lze využít, stejně tak plastovou nádobu od aviváže či pracího prostředku. Vyrábět z nich můžete jednak dekorace, ale i praktické pomocníky.

Fotografie: Youtube