Letnička jménem moud udělá před hmyzem zahradu nedobytným panstvím. Důvodem je silné aroma

Fotografie: Jerzy Opioła / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud jste ještě nevyzkoušeli tuto letničku, určitě se do jejího pěstování pusťte. Svými převisy ozdobí truhlíky a odežene obtížný hmyz, jako jsou komáři, moly nebo molice.

Plectranthus Coleoides, též známý jako moud, je převislá rostlina s insekticidními vlastnostmi. V našich podmínkách roste jako jednoletá bylina, ale je možné ji nechat přezimovat, třeba jako muškáty. Zaujme svými dlouhými závěsy, které vypadají úžasně v truhlících v kombinaci s kvetoucími letničkami. Pěstování moudu je přitom velice jednoduché.

Jeho silné aroma hmyzu nevoní

Jedním z hlavních důvodů, proč je moud ceněn, jsou jeho pozoruhodné vlastnosti odpuzující hmyz. Rostlina obsahuje esenciální oleje, včetně kafru a mentolu, které většině hmyzu moc nevoní. Můžete ho tak pěstovat na balkoně, v blízkosti oken, u pergoly, ale také doma. Jednoduše všude tam, kde uvítáte klid od otravných komárů.

Moud má pěkné bílé a zelené listy, které spouští dolů v bohatých závěsech. Je tak ideální pro pěstování v truhlících společně s kvetoucími letničkami, jako jsou muškáty, petúnie nebo surfínie. Vyhovuje mu slunné až polostinné stanoviště a není náročný na zálivku. Ideální teplota, ve které se mu dobře daří, je mezi 18 °C až 24 °C.

Zimovat ho můžete podobně jako muškáty

Rostlina preferuje dobře propustnou půdu, která zadržuje určitou vlhkost, ale není podmáčená. K tomuto účelu dobře poslouží směs běžné zeminy a perlitu nebo písku. K jejímu pěstování vyberte květináč s drenážními otvory, abyste zabránili podmáčení, které může vést ke hnilobě kořenů. Během vegetačního období dodávejte rostlině vyvážené tekuté hnojivo každé dva až čtyři týdny.

moud
Fotografie: Freepik

Chcete-li podpořit keřovitější růst, odštípněte konce stonků, když je rostlina mladá. Pravidelné prořezávání také pomůže udržet její tvar a vzhled. Moud si také můžete celkem jednoduše namnožit stonkovými řízky. Stačí uštípnout 15 cm dlouhý stonek, odstranit spodní listy a umístit do květináče s vlhkou půdou. Na zimu můžete moud umístit do chladné místnosti, kde přezimuje podobně jako muškáty.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]