Krása a vůně této rostlinky s fialovými květy je podmanivá. Právě pro její krásu a vůni ji mnoho lidí pěstuje na své zahrádce, ale i doma v truhlíku. Levandule má blahodárné účinky na lidské zdraví, oblíbená je také v kosmetice, aromaterapii i jako přírodní prostředek na odpuzování hmyzu.
Mimo jiné slouží levandule také k mnoha dekorativním účelům. Její využití je opravdu všestranné. Vylepší vůni a chuť cukru i dalších pokrmů, zažene škůdce, večer má v podobě čaje uklidňující účinky. Vyrobit si z ní můžete i masážní olej. Pokud se chcete vrhnout do jejího pěstování, nečeká vás nic složitého. Jde o poměrně nenáročnou rostlinku a dařit se jí bude téměř všude.
Slunné místo a lehká půda
Levanduli vyhovuje písčitá, prostupná a lehká půda neutrálního či zásaditého charakteru. Se zálivkou to příliš nepřehánějte, nemá ráda přelévání. Hnojivo a speciální živiny nějak nepotřebuje, stačí občas vápenaté hnojivo. Má ráda slunná místa, ani přímé sluníčko ji nevadí, naopak – čím více paprsků ji dopřejete, tím aromatičtějšími květy se vám odvděčí. Pěstovat ji lze jak na zahrádce, tak balkóně, terase nebo za oknem.
Pěstování levandule ze sazenice
Toužíte-li, aby vám levandule rychle vyrostla, pak si pořiďte hotovou sazenici. Jakmile odkvete, je vhodné sestříhat staré usychající stonky a květenství. Zjara, než začne vegetovat, ji seřízněte na třetinu délky – to zajistí její košatost. Pro udržení krásného vzhledu lze keříky na jaře seřezávat, ale pouze nové výhonky. Nikdy ne na staré dřevo, které pak špatně obráží.
Zazimování probíhá tak, že klesne-li teplota na mínus osm stupňů je potřeba chránit kořeny pokrytím chvojím či slámou. Traduje se, že jde o plně mrazuvzdorné keříky, ale pokud chcete mít jistotu, pokuste se rostlince ulevit a přikryjte kořeny.
Co levanduli škodí
Jestli levandule opravdu nemá něco ráda, pak je to nedostatek sluníčka a přílišná zálivka. Snese přímé slunce a nemusíte se obávat, že během pobytu vaší dovolené uschne. Bude-li umístěna ve stínu, nečekejte žádné zázraky.
Obrázek: pixabay.com