Kouzlo levandule promění váš byt v útulnou oázu

Levandule patří mezi oblíbené bylinky s širokým využitím. Oblíbené jsou jak v kuchyni, tak kosmetice i bytové dekoraci, která nejenže vypadá úžasně, ale i nádherně voní. Vůně levandule umí navodit pocit klidu. Proto se velmi často stává součástí šitých dekorativních polštářků na spaní.

Všudypřítomná levandule

Využití levandule v kuchyni je v čajích, moučnících, při přípravě masa i ryb, levandulové zmrzliny nebo džemu. Levandule ozdobí nejen naší zahrádku, ale i byt. Její aromatická vůně pomůže odehnat nepříjemný hmyz. Její omamná vůně a krása inspirovala nejednoho básníka, hudebníka i malíře. Nejspíš si vybavíte písničku „levandulová“.

Léčivé účinky levandule

Mimo jiné má levandule i léčebné účinky. Umí zklidnit, uvolnit křeče, hojit rány i popáleniny. V kosmetice můžeme levanduli nalézt v šampónech, krémech a přípravcích do koupele či polštářky proti molům. Pojmenování levandule pochází původně z latinského slůvka „lavare“, což znamená omývat se. Už staří Řekové znali její blahodárné účinky a s oblibou si ji přidávali do koupele. Vyrábí se z ní rovněž oleje do aromalampiček a bývá přísadou do vonných svící. Společně se podíváme na různé levandulové dekorace, které vyčarují v každém domě útulnou atmosféru.

Levanduli můžete pěstovat i doma v dekorativních květináčích a stane se tak ozobou nejedno okenního parapetu či police.

Srdíčko vytvořené ze stonků a květů levandule vytvoří praktickou a voňavou ozdobu vašeho okna. Jednak se bude podílet na jeho zkrášlení, provoní vám byt a odežene hmyz i nežádoucí moly.

Ozdobné levandulové paličky se hodí do každé vázičky. Levandule proplétaná ozdobnou stužkou vytvoří voňavou a okrasnou dekoraci, která vskutku zaujme.

Obrázky: pixabay.com