Balkonová fotovoltaika je běžnou součástí německých domácností. Set solárních panelů začal prodávat řetězec Lidl. Dojde na to i u nás?
Když si někdo plánuje pořídit FVE, předpokládá se, že vlastní rodinný dům. Ale fotovoltaické panely nemusí přece být jen na střeše. Solární panely pro výrobu vlastní energie si můžete připevnit třeba na balkon. A řetězec Lidl se rozhodl, že je bude lidem nabízet. I když prozatím jen na německém trhu. A tak Lidl rozšiřuje svůj sortiment o inovativní řešení pro domácí využití obnovitelných zdrojů energie. Konkrétně se jedná o balkonové fotovoltaické systémy.
Fotovoltaika pro každého
Tyto systémy jsou cenově dostupné a navržené tak, aby je mohl instalovat prakticky každý, jak uvádí web Echo24. A to představuje významný krok směrem k demokratizaci výroby zelené energie. V Německu, kde je legislativa vstřícnější k malým fotovoltaickým instalacím, Lidl nabízí fotovoltaický panel s výkonem 150 W, viz oficiální německý leták.
Pomocí chytrého střídače lze systém snadno připojit k mobilní aplikaci Lidl Home pro sledování výkonu a spotřeby energie. Zákazníci si mohou dokonce pořídit až čtyři takové sety, čímž získají celkový výkon 600 W. Což je dostatečné pro pokrytí energie běžných domácích zařízení. Ovšem zatím jen v Německu.
Německo totiž výrazně podporuje obnovitelné zdroje energie, a proto usnadňuje proces instalace malých fotovoltaických systémů odstraněním byrokratických překážek a poskytováním finančních pobídek. Tato politika nejenže podporuje rozvoj zelené energie, ale také umožňuje jednotlivcům snadněji přejít na udržitelnější způsoby výroby energie. Výsledkem je, že v Německu jsou balkonové fotovoltaické systémy běžnou součástí mnoha domácností. Využít je lze třeba i na chatě nebo u dodávek a obytných vozů.
Češi mají poslední šanci na povinnou výměnu kotlů. Brzy bude za používání starých typů hrozit vysoká pokuta
Rozdílná legislativa u nás
V České republice však situace není tak jednoduchá. A to kvůli striktnějším legislativním požadavkům na instalaci a provoz fotovoltaických systémů. Z tohoto důvodu Lidl zatím nenabízí tyto balkonové fotovoltaické systémy na českém trhu. Mnoho českých domácností by mohlo těžit z možnosti snížit své účty za elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí. Jenže současné regulační bariéry a potřeba různých povolení a certifikací komplikují možnost samostatné instalace těchto systémů, píše web Energožrouti.
Trend balkonové fotovoltaiky ukazuje na rostoucí popularitu decentralizované výroby energie, která umožňuje lidem vyrábět elektřinu přímo tam, kde ji spotřebovávají. Tím se může snižovat závislost na tradičních zdrojích energie. Nabídka je tedy zatím mimo český trh. V naší zemi totiž není legislativně ošetřena možnost vlastní instalace panelů mimo střechy a vlastními silami. S rostoucím zájmem o udržitelnost a obnovitelné zdroje energie je možné, že i česká legislativa se v budoucnu přizpůsobí a umožní širší využití těchto technologií.
Přechod na zelenou energii je nezbytný pro snížení emisí skleníkových plynů a boj proti klimatickým změnám. Iniciativy, jako je nabídka Lidlu, mohou hrát významnou roli v této transformaci. Prozatím tedy zkuste získat dotaci na klasickou FVE; a jak na to, jsme na BydlímeÚtulně napsali už dříve.
Napište komentář