Nová zelená úsporám prochází změnami. Od 15. února nebude tak „jednoduché“ získat původní částku

Fotografie: Depositphotos

Snížení dotace na fotovoltaiku bude mít platnost od 15. února 2024. Pak můžete dosáhnout na 200 tisíc jen tehdy, když k FTV přidáte zateplení domu.

A je to tady, a dalo se to očekávat! Od 15. února 2024 dojde ke změnám podmínek v dotačním programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Ministr životního prostředí Petr Hladík pro Novinky uvedl: „Program je nově upraven tak, aby motivoval všechny majitele rodinných domů ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory a zvýší komfort bydlení.

Změny v dotacích

Už máte tedy jen pár dní na to, abyste využili maximální podporu na pořízení fotovoltaiky a nezasáhlo vás snížení dotace. Za necelý týden se totiž maximální částka 200 tisíc korun sníží na 160 tisíc. Existuje však cesta, jak byste mohli čerpat z fondů MŽP ty nejvyšší dotační částky – buď rychlost v podání žádosti na FTV, anebo komplexní renovace, tedy včetně zateplení domu. O možnostech zateplení domu a vhodných materiálech se dočtete v článku na webu BydlímeÚtulně.

Konkrétní změny v programu Nová zelená úsporám od poloviny února jsou tyto:

 • Snížení celkové dotace pro žadatele o fotovoltaiku na rodinných domech – nově tyto osoby získají maximálně 160 tisíc korun. Dílčí dotace budou nově vypadat takto:
  • základní instalace o výkonu 2 kWp: nově 35 tis. Kč, dosud 60 tis. Kč;
  • každý další kWp instalovaného výkonu: nově 8 tis. Kč, dosud 10 tis. Kč;
  • každý kWh bateriového systému: nově 8 tis. Kč, dosud 10 tis. Kč;
  • tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku: nově 125 tis. Kč, dosud 140 tis. Kč. V tomto případě však platí podmínka, že tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku musí mít jednu nádobu na TV o minimálním objemu 400 litrů, případně kombinovaný zásobník na TV a topnou vodu. Musí se ale opět jednat o jednu nádobu o minimálním objemu 400 litrů. Doposud bylo možné mít několik menších nádob, které měly v součtu objem alespoň 400 litrů.
 • Maximální míra podpory do výše 50 % způsobilých výdajů zůstává zachována – v tomto bodě se tedy žádná změna nekoná.
 • Maximální rezervovaný výkon pro připojení do sítě bude omezen na 50 % maximálního výkonu elektrárny. Toto omezení maximálního rezervovaného výkonu do distribuční sítě umožní připojení více domácích fotovoltaických elektráren.

Stát nabízí dotace na fotovoltaiku. Až 200 000 Kč lze získat do 15. února 2024

Zateplení domu plus FTV: dotace v původní výši

Nově budou zvýhodněni žadatelé, kteří si současně s instalací fotovoltaické elektrárny pořídí zateplení domu – u těchto realizací mohou dosáhnout majitelé rodinných domů až na maximální částku 200 tisíc korun. A další novinkou je bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, a to ve výši 10 000 korun, sděluje web Peníze.

Zateplení domu
Fotografie: Unsplash

Žádost podejte urychleně

Chcete-li si tedy pořídit fotovoltaiku ještě podle původních podmínek a získat až 200 tisíc bez snížení dotace, musíte si opravdu hodně pospíšit. Žádost podejte nejpozději do 14. února 2024, do 16:59 hod. Poté už nebude přijata, a to z důvodu aktualizace nových podmínek v dotačním programu, uvádí web Woltair.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]