Máte prasklou podrážku boty, nebo snad takzvaného žraloka? Naučte se, jak snadno boty opravit pomocí jednoduchého triku, a ušetřete peníze za návštěvu obuvníka.
Boty jsou jednou z nejdůležitějších částí oděvu lidí, dá-li se tomu tak říct. Lidé většinou vlastní několik různých párů bot, na různý terén, do různého prostředí. Skončit s dírami a poškozenými botami nikdy není příjemné – a s prasklou podrážkou je to ještě horší. Okamžitá cesta k obuvníkovi by mohla problém poměrně rychle vyřešit. Prasklou podrážku však lze snadno opravit i svépomocí. Podívejte se, jak toho docílit.
Proč si opravit boty?
Proč je lepší si opravit boty sám a nechodit k odborníkovi? Jednoduše ušetříte spoustu peněz. Ševci jsou dnes velmi vzácní a taková oprava obuvi vás může stát dost peněz. Mnoho lidí raději koupí nové boty, než aby opravili ty staré, což ovšem nepřispívá životnímu prostředí. Existuje spousta triků na opravu bot, které vás mohou zachránit před plýtváním drahocenných korun u ševce. Přichystejte si následující položky: silné lepidlo, tenké gumové podrážky, brusný papír, řezačku a ochranné rukavice.
Jak na opravu bot?
Nejdříve je potřeba odlepit podrážku, abyste se dostali k prasklině. Druhým krokem je důkladné vyčištění popraskané boty – jak vnitřní části praskliny, tak vnějšího okolí. Pozůstalé nečistoty by mohly zabránit důkladnému slepení. Poté naneste tenkou vrstvu lepidla do praskliny, ale dávejte pozor, abyste se lepidla nedotkli rukama. Pevně k sobě přitiskněte prasklé části podešve, abyste je přilepili k sobě, a držte tuto pozici několik sekund. Až poté můžete stisk uvolnit. Nechte lepidlo zcela zaschnout po dobu 40 minut.
Následně podešev v místě, kde je znát původní prasklina, uhlaďte smirkovým papírem. Jakmile je vše vybroušeno, naneste tenkou vrstvu lepidla na původní nebo nové podrážky, pokud byly taktéž ty stávající poškozené. Nechte 40 minut odpočinout, a poté naneste druhou vrstvu lepidla. Čekejte dalších 20 minut. Časové údaje jsou pouze odhadované, boty jsou vyrobeny z různých materiálů a je možné, že budete muset čekat i déle, nebo naopak kratší dobu.
Díky osvědčeným domácím postupům snadno vyčistíte své boty
Po uplynutí času připevněte gumovou podrážku na podešev a nechte takto odpočívat po dobu 4 hodin. Jestliže je podrážka nová a někde přes botu přečuhuje, pomocí řezačky ji seřízněte a obruste okraje pomocí brusného papíru. Jak vidíte, oprava podrážky bot není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Tento trik vám nejen pomůže ušetřit peníze za opravu u obuvníka, ale také vám ukáže, jak být kreativní a praktický. Vaše boty dostanou druhý život a budou vám sloužit po dlouhou dobu.
Zdroj: Santeplusmag