Nadčasová rekonstrukce v Jizerských horách se povedla libereckým architektům. Dnešní vzhled chaty byste mohli najít snad jen někde ve Skandinávii.
V malebné obci Jiřetín pod Bukovou v Jizerských horách, kde domy a chaty jsou rozesety po kopcích jako perly v ranní rose, došlo k jedné interesantní architektonické proměně. Stávala tu původní chata z 80. let. Ta bývala svou typickou břízolitovou fasádou symbolem socialistické výstavby, uvádí web Marianne. Avšak před pár lety prošla velmi rozsáhlou a odvážnou rekonstrukcí. Díky nápaditému projektu studia Mjölk Architekti se z ní stala nadčasová záležitost, což se týká interiéru i exteriéru. Rekonstrukce učinila z budovy moderní stavbu, která v sobě snoubí funkčnost a estetickou dokonalost.
První pohled je ojedinělý
Noví majitelé se rozhodli pro celkovou přestavbu, která zahrnovala jak novou konstrukci z kvalitních jizerských trámů, tak i velká panoramatická okna, jež dodávají interiéru světlo a vzdušnost, a ještě k tomu úchvatné výhledy po okolí.
Fasáda, střecha, a dokonce i komín jsou dnes v jednolitém černošedém odstínu, takže byste tento objekt ve ztemnělém příšeří okolních stromů možná marně hledali. Až najednou se před vámi vyloupne v celé své kráse. Chata byla totiž od „hlavy až k patě“ opláštěna prkny, což vneslo do jejího designu prvek jednoty a soudržnosti, a je vytvořen kompaktní efekt, píše web Earch. A této barvy bylo docíleno tím, že dřevo je na povrchu ošetřeno technikou opalování. Tak je možné vyhnout se chemickým nátěrům, a přitom získat unikátní vzhled.
Česká veřejnost zjistila, kde žije Peter Nagy a lidé jsou u vytržení. Jeho domov vypadá jako z filmu
Opalování dřeva je fascinující technika s bohatou tradicí, která se i v současnosti stává účinnou metodou konzervace dřeva a zároveň oblíbeným prvkem moderní architektury. Vyvinutá však byla již v šestnáctém století. Dnes tento způsob povrchové ochrany zvyšuje odolnost dřeva proti vnějším vlivům tím, že je opalováno při teplotě 1 100 ℃. Tak se na povrchu vytvoří ochranná vrstva uhlíku a zároveň se uzavřou póry dřeva. Následné kartáčování pak část zuhelnatělé vrstvy odstraní. Tím se zvýrazní přirozená kresba dřeva, což vede k unikátnímu estetickému efektu.
Moderní a přívětivý interiér
Interiér chaty je příkladem materiálové čistoty a jednoduchosti, kde se setkává přiznaná dřevěná konstrukce s bílou omítkou a leštěnou betonovou podlahou. A to všechno dohromady vytváří hřejivý a přívětivý prostor. Středem interiéru je obývací pokoj s kuchyní, opticky rozdělený krbem. Tajné schody ve skříni vedou do hlavní ložnice, zatímco ocelový žebřík umožňuje přístup do dalších spacích prostor. A ještě je možnost přespání v takzvaném „spacím okně“ naproti krbu.
Koupelna v minimalistickém stylu s bílou keramikou a černými ocelovými prvky dotváří celkový dojem moderního bydlení. Samostatně stojící chatka ukrývá pokoj pro hosty a saunu s velkým proskleným oknem. Ta nabízí jak relaxaci, tak i výhled na zapadající slunce nad údolím. A svým vzhledem hlavní chatu dokonale doplňuje. Na BydlímeÚtulně jsme vám představili další unikátní chatu, která vznikla v Orlických horách.
Napište komentář