V myčce se myje především špinavé nádobí, to asi všichni ví. Existují ale předměty, jež byste do ní rozhodně dávat neměli. Poradíme vám, o které jde.
Myčka se stala prvkem kuchyňského vybavení, bez kterého si mnoho lidí dokáže jen těžko představit každodenní fungování. Než ho však začnete používat, měli byste si přečíst informace, jak s tímto zařízením zacházet, aby sloužilo dlouhá léta. Většina lidí ví, že před vložením do myčky by mělo být nádobí opláchnuto od případných zbytků jídla, aby nedošlo k ucpání zařízení. To však nestačí k tomu, aby zařízení sloužilo dlouhou dobu. V první řadě si musíte dát pozor na to, co do myčky dáváte.
Co do myčky nedávat
Výrobci v dnešní době hodně dbají na pohodlí zákazníka, proto se snaží, aby většinu nádobí v našich kuchyních bylo možné úspěšně čistit v myčkách. Naštěstí do nich můžete dávat talíře, sklenice nebo šálky pro každodenní použití. Existují však materiály a doplňky, které se pro své speciální vlastnosti musí prát ručně, a rozhodně do myčky nepatří. Mohly by způsobit poruchu myčky nebo její špatný chod a fungování.
Do myčky by se v první řadě rozhodně neměly dávat jakékoliv plastové předměty. Dále také nádobí z ručně malovaného a zdobeného skla, jako například porcelánové šálky s ručně malovaným vzorem a nádoby vyrobené z termoplastických materiálů. Určitě ne předměty s dřevěnými prvky, mohou se totiž rozbít a poškodit myčku nebo jiné nádobí v ní. Stejně tak do myčky nepatří hliníkové nádobí, včetně hrnců a pánví, termosky, litinové a keramické pánve s povlakem, protože mytí zvyšuje riziko poškození povlaku nebo prorezivění některých prvků pánve.
Proč některé předměty do myčky nepatří
Jsou předměty, které se zkrátka musí umýt ručně, ať chcete nebo ne. Ručně byste měli mýt například nádobí z křišťálového nebo olovnatého skla, pokud je výrobce nedoporučuje k mechanickému mytí. Jemné sklo pod vlivem mechanického mytí může prasknout nebo se rozbít a také zmatnět. Některé materiály by se měly umývat odděleně, a tím je například stříbrná a leštěná ocel. Jejich skládání do myčky mezi nimi způsobí chemickou reakci, v jejímž důsledku se na nádobí ukládá povlak a stříbrné prvky ztrácejí barvu.
Dalším prvkem kuchyňského vybavení, který by se neměl dávat do myčky, jsou kuchyňské nože. I přes jejich vysokou odolnost se doporučuje ruční praní, protože se vlivem teploty mohou roztavit. Při vkládání nádobí do myčky byste měli věnovat pozornost označení, které výrobce na výrobek umístil. O správné mytí nádobí byste se měli starat jak kvůli němu, tak kvůli myčce. Velmi důležitou věcí, na niž je třeba pamatovat, je zákaz používání prostředku na nádobí místo tablet do myčky, protože kapalina se promění v pěnu, která zaplaví kuchyni.
Zdroj: Steaklovers