Luffa pro úklid a čištění! O co se vlastně jedná?

„Luffa“ – pod tímto zajímavým názvem se skrývá tykev, která je ale častěji využívána k výrobě hub než k jídlu. Bývá konzumována pouze, když je mladá – její chuť je podobná cuketě. Pokud ale zestárne, stane se dřevnatou a zanechá abrazivní kostru, která právě tuto houbu vytvoří.

K čemu se luffa používá?

Čištění kůže

Pomocí luffy si můžete detoxikovat kůži tak, aby uvolňovala toxiny. Zároveň stimuluje lymfatický systém a regeneruje buňky a krevní oběh. Houbu stačí pouze navlhčit teplou vodou a pomalými tahy po pokožce pomalu odstraňovat její odumřelé kousky a eliminovat povrchové toxiny.

Vyčistěte své nádobí či jiné povrchy

Pokud máte pánev či jiné nádobí, které prostě ne a ne vyčistit, zkuste tuto houbu. Má sice abrazivní vlákna, ale povrch nepoškrábe. Stejně tak jí můžete čistit podlahy, skříně či ostatní vybavení – a to bez škrábanců.

Udržte kostky mýdla v suchu

Stačí nakrájet kuličku luffa a naskládat do misky na mýdlo. To zabrání, aby mýdlo zůstalo namočené ve vodě, která se tam přirozeně drží a mýdlo zůstane suché.

Už nikdy více zablácená obuv

Luffa je skvělá na čistění zablácených bot – všechno bahno zaručeně zmizí. Poté stačí jen opláchnout a boty jsou jako nové.

Vytvořte si škrabátko na záda

Najděte si nějakou rukojeť – klidně ze dřeva, které se povaluje venku. Propíchněte s ní luffu, zafixujte lepidlem a škrabátko je na světě.

Zdravotní přínosy luffy

Luffa tykev skýtá mnoho zdraví prospěšných látek. V několika asijských zemí se luffa mnohem častěji konzumuje, než by se využívaly její praktické účinky. Dokonce se používá jako lék na různé nemoci, jako jsou onemocnění kloubů a svalů, zdraví srdce a lepší zrak. Stejně efektivně dokáže osvobodit od bolesti s artritidou. Některé studie dokonce naznačily, že antioxidanty v ní obsažené mají protizánětlivé schopnosti.

Obrázek: naturallivingideas