Malý byt nemusí působit stísněně. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel, které ho opticky zvětší

Nastěhovali jste se do malého bytu a přemýšlíte, jak ho co nejlépe zařídit? Malý byt není vůbec špatný, ale je důležité jeho vybavení předem pořádně rozmyslet. Doporučujeme stanovit si předem priority a roztřídit veškeré věci, které máte. Ponechat si jen to, co opravdu budete potřebovat a používat. Malý byt nemusí působit stísněně. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel. Poradíme vám, jak takový byt zařídit.

Jednoduchý a světlý nábytek

Do malého bytu se příliš nehodí složité dekory. Zvolte tedy nábytek jednoduchý a světlý. Místnost tak bude působit upraveným a sjednoceným dojmem, bude opticky vypadat větší. Nábytek kupujte s úložným prostorem. Vhodnou volbou je světlé dřevo nebo jednobarevný světlý dekor.

Světlé stěny

Nemusíte mít vymalováno pouze bílou barvou. Pokud budete mít nábytek světlé dřevo, pak je bílá barva stěn v pořádku. Ovšem máte-li koupený bílý nábytek, je vhodné stěny trochu rozlišit. Mohou být krémové, pudrové, světle šedé, bílá káva. Anebo i kombinace bílé stěny s jinou světlou barvou.

Větší nábytek

Možná si říkáte, že do malého bytu budou lépe sedět menší kousky nábytku. Omyl. Menší kusy nábytku vypadají roztroušeně a neuklízeně. Sjednocený dojem navodí nábytek větších rozměrů. Například třídveřová šatní skříň s jednoduchým dekorem, kde navíc uklidíte vše potřebné. Místnost by měla působit celistvým dojmem.

Multifunkčnost

Do malého bytu vybírejte zařízení, které skrývá ještě i další využití. Ať už jde o konferenční stolek s odklopnou horní deskou, kde můžete uložit kapesníky, ovládače, noviny. Nebo gauč s úložným prostorem.

Sjednocená podlaha

Pro malý byt je ideální sjednocená podlahová krytina a nevytváření „hranic“ mezi obývákem a kuchyní. To prostor opticky naopak zmenší. Spíš se snažte navodit kompletní celistvost. Opět je vhodná spíš světlá podlaha. Když už koberec, pak nějaký jednoduchý a jednobarevný.

Využijte všechna místa

Snažte se využít v bytě veškerá místa, to znamená i rohy. Do rohu můžete postavit poličku na knížky nebo jiné věci. Nesnažte se v bytě skladovat zbytečné harampádí. Spousta věcí opticky ukrajuje z prostoru. Malý byt by měl být vzdušný a minimalistický.

Světlo

Snažte se, aby bylo v bytě co nejvíce denního světla. Docílíte toho i díky proskleným dveřím. Když už jsme u dveří, lepší variantou jsou dveře posuvné. Mimo denního světla se zaměřte i na kvalitní umělé osvětlení a rozmístění lustrů, bodových světel a lampiček.

Obrázky: pixabay