Manželé se rozhodli společnými silami oživit jídelní kout vlastnoručně vyrobenou lavicí

Možná i vy si z dětství pamatuje, že jste doma neměli jídelní stůl a židle, ale jídelní stůl jeho součástí byla kuchyňská lavice, kterou jste měli případně doplněnou o židle. Dnes vám ukážeme, že kuchyňské lavice rozhodně nejsou jen otázkou minulosti a mohou velmi dobře oživit a také učinit praktičtějším i současné jídelny. Stejně jako tomu je v našem příspěvku, kdy si takovouto kuchyňskou lavici navíc majitelé vyrobili zcela sami.

Výhody kuchyňských lavic

Jednou z nesporných výhod těchto lavic je, že díky nim uspoříte místo, neboť na rozdíl od klasických židlí není nutné při posazení či vstávání od stolu jejich odsunutí. To oceníte především tehdy, když máte v kuchyni či jídelně málo prostoru. Navíc na malé ploše získáte zároveň sezení hned pro několik osob, což v případě židlí je jen obtížně realizovatelné.

Dalším pozitivem je, že pod místem k sezení se ukrývá prostor, který lze skvěle využít k uložení nejrůznějších věcí, nebo tak jako v našem příspěvku můžete tímto prostorem lavici vyhřívat. Mimoto se jedná i o zajímavý designový prvek, který lze navíc barvou sedáků zkombinovat i s dalšími doplňky ve vaší domácnosti.

Nejen pro rodinné oslavy ale i pro setkání s přáteli

Hrdiny našeho příběhu jsou manželé, kteří se rozhodli, že společnými silami oživí svůj jídelní kout, kde se původně nacházel jednoduchý kulatý stůl se šesti židlemi. Výsledkem je moderní a pohodlné sezení pro dvojnásobné množství osob, které je skvělým řešením nejen pro nejrůznější rodinné oslavy, ale také pro setkávání s přáteli. Manželé se rozhodli pro vytvoření lavice ve tvaru písmene U, kdy dvě strany lavice byly u zdi a jedna u okna.

Prvním krokem bylo vytvoření nosné konstrukce pro lavici s pomocí dřevěných latí, které se ukotvily do zdí a následně i na podlahu. Po ukotvení této dřevěné konstrukce přišla na řadu prkna z překližky jako základ pro budoucí sedadla.

Manželé se rozhodli pro jejich pevné uchycení, ale pokud byste prostor pod sedadly chtěli využívat jako již výše zmíněný úložný prostor, není nic jednoduššího, než překližku doplnit o panty.

Výroba krok za krokem

Následujícím krokem bylo položení měkkého pěnového molitanu tak, aby sezení na lavici bylo pohodlné. Poté zručná majitelka sedací prostory pokryla také odolnou látkou. Je vhodné zvolit látku opravdu kvalitní, která bude jednak odolná vůči případnému ošoupání a zároveň z ní půjdou snadno odstraňovat případné skvrny.

Dalším krokem bylo umístění desek na přední stranu lavice pod sedadla. Vzhledem k tomu, že součástí jedné ze zdí byl i větrací otvor, bylo nutné do jedné z desek vyříznout speciální otvor.

Toto řešení zároveň v případě potřeby umožňuje zcela jednoduché vyhřívání lavic. Dalšími kroky bylo umístění chránicích lišt na zem k podlaze a také natření lavice na bílo.

Důvodem bylo to, aby lavice ladila s celkovým rázem místnosti, což se podařilo skvěle, neboť bílá je kuchyňská linka, která se nachází vedle lavice, i okno. Sedáky, které jsou pokryty šedou látkou, skvěle ladí s šedou barvou zdí. Posledním krokem bylo umístění několika polštářků, aby se na lavici sedělo ještě pohodlněji a proměna jídelního koutu byla hotová.

Fotografie: MidnightXII

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]