Zchátralý dům jim přátelé doporučovali zbourat. Manželé ho však přestavěli k nepoznání

Fotografie: Pexels

Zpustošený dům by většina lidí zbourala, ale staronový majitel k němu měl přílišnou citovou vazbu. A tak se pustil do jeho opravy.

Po manželových praprarodičích získali dům, o který se nikdo téměř dvacet let nestaral. Dezolátní stav, v němž se nacházel, je nicméně neodradil – naopak, rozhodli se rodinné dědictví zachovat. A tak započala jejich dlouhá a nelehká cesta kompletní rekonstrukce.

Možná by bylo lepší ho zbourat

Peteru Larsonovi se v 90. letech minulého století dostal do ruky rodinný poklad. Byl jím starý dům, který jeho rodina stavěla roky. Jeho prapradědeček položil základní kámen už v roce 1860. Po Peterových praprarodičích v domě bydlel jeho dědeček, a to až do své smrti v roce 1977. Poté ale dům nikdo nespravoval a po téměř dvaceti letech chátrání byl víceméně odsouzený k demolici. Pro Petera měl ale příliš velký význam.

Peter s manželkou si koupili přívěs, který si postavili na pozemek s domem, a následně se dali do díla. Odborníci hodnotu domu odhadli na asi 45 000 dolarů, což znamená asi 1 milion korun v tehdejší době. Dům ve tvaru písmene T neměl téměř žádné základy, jeho střechou pršelo, podlahy i trámy byly prohnilé a na část domu s kuchyní se dokonce zřítil strom. Ani to ale manžele neodradilo, jak uvádí portál HomeHacks.

Mladá žena si postavila malý dům, o kterém vždy snila. Dokázala to zcela sama a to za minimální náklady

Rekonstrukce, která neměla konec

Podobně jako mladík, který opravil dům po svém dědečkovi, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, museli manželé začít od základů. Na ty se zaměřili hned poté, co odstranili pobouranou kuchyni. Brzy následovala střech a oprava stěn. Vzhledem k tomu, že renovace starého domu je finančně náročná, mladým manželům trvalo dlouhé dva roky, než domek uzavřeli tak, aby do něj nepršelo.

Poté se konečně mohli zaměřit na vnitřek domu – tedy podlahy, stěny, rozvod elektřiny i instalatérské práce. Domu se dle webu Grit manželům podařilo vrátit téměř stejnou podobu, jakou měl, když byl nový. Nicméně kromě několika málo částí ho vytvořili z nových materiálů. Vrátit dům do obyvatelného stavu zabralo celkem čtyři roky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*