Návrat domácností milujících přírodu

Čím dál častěji se lidé pozastavují nad tím, jak my, lidé, dokážeme ničit přírodu. A takové zamyšlení vede k tomu, že se spoustu lidí rozhodne vést svoji domácnost ekologicky. Co tím máme přesně na mysli, vám objasníme v článku níže.

Materiál

Ekologicky zařízená domácnost neznamená jen to, že její členové šetří vodou a třídí odpad. Myslí i na to, z čeho je vyroben nábytek, který používají. Při výběru materiálu je na prvním místě dřevo. Těžba nerostných surovin potřebných pro výrobky z kovu a plastu se totiž ničí příroda více, než při kácení stromů. Už nějakou dobu lidé volí také palety, ze kterých tvoří sami nábytek. Nepotřebné kusy dřeva jsou tak znovu zužitkovány.

Novinkou, která je stále v plenách, je bytelný kartonový nábytek. Takový nábytek je kvalitní, zcela recyklovatelný a překvapivě se vyznačuje bytelností.

Úklid

V předchozím odstavci již bylo zmíněno třídění odpadu, jen u toho se ale nezastavíme. Při úklidu je potřeba myslet na vše, hlavně na to, aby při něm nebyly použity žádné chemikálie, které kromě zatěžování přírody ohrožují nás samotné. Možná vás produkty šetrné k přírodě odradí hned, jak uvidíte jejich cenu. Ovšem prvotní investice je nic oproti úsporám následujícím. Tyto výroby totiž fungují lépe – je tedy snížena jejich spotřeba!

Pokud vás zajímá, jak je to s praním prádla, tak domácnosti, kterým záleží na ekologii, perou pračky vždy plné. A pozor na aviváže! Při praní nemají na čistotu vliv, jsou tedy nepotřebné. Místo nich můžete dodat prádlu vůni éterickými oleji nebo zkuste klasiku, kterou znaly už vaše prababičky – mýdlo ve skříni.

Spotřebiče

Není spotřebič jako spotřebič. Při výběru nového počítače nebo televize sledujte značky A+ či A++. Ty značí energetickou třídu. Nejen nákup je ale důležitý promyslet, i následné užívání má svá pravidla. Například co se týče lednic, vždy se doporučují stavět tak, aby nebyly ze všech stran obloženy zdmi. Při rozmrazování potravin je chytré dát je do chladničky, kde se díky nic ochladí prostor a je tak menší spotřeba samotného přístroje.

Co se týče umývání nádoby, překvapivým faktem je to, že myčky nádobí jsou úspornější než mytí nádobí ručně. Dále osvětlení – to je kapitola sama pro sebe. Probírá se už ve škole, kdy jsou děti vychovávány k tomu, aby vždy při odchodu z místnosti zhasínaly. Chytré je také zvolit LED osvětlení, které šetří energii až o polovinu oproti běžným žárovkám a také mají delší životnost.

Obrázek: pixabay.com