Zasadili jste ovocný strom a marně čekáte na úrodu. Problém neplodících stromků pomůže vyřešit správné hnojení a vy se budete konečně radovat ze sladkých plodů.
Po vysazení mladého stromku můžeme čekat na první úrodu i několik let. Běloruský biolog Ivan Kolomiyets však již v 50. letech 20. století vyvinul metodu a způsob hnojení, jež první sklizeň ovoce výrazně urychlí. Podařilo se mu podpořit kvetení a plodnost už u dvouletých a dokonce i ročních jabloní a hrušní. Stromky pak i v následujících letech zvyšovaly výnos, aniž by to mělo vliv na kvalitu jejich plodů.
Hnojivo Amofos
Jedná se o granulované hnojivo, jehož podstatnou složkou je fosforečnan amonný. Používá se k regeneraci rostlin a zároveň má i fungicidní vlastnosti. Obsahuje také velké množství stopových prvků a řadu dalších prospěšných látek. Jeho použití je velmi široké, lze ho použít ke hnojení většiny rostlin a stromů. V postřiku na list pak chrání před chorobami, plísněmi a škůdci. Nespornou výhodou je také to, že se jedná o velmi šetrný přípravek, který je bezpečný pro člověka, včely i životní prostředí.
Jak na hnojení ovocných stromků
V polovině dubna rovnoměrně rozhoďte hnojivo kolem stromku. Kruh by měl mít přibližně 70–80 cm v průměru. Smíchejte granule s půdou a zapracujte hráběmi. U jednoletých stromků dávkujte 1–1,5 hrsti hnojiva, u dvouletých pak 1,5–2 hrsti. Postup opakujte ještě dvakrát, začátkem a v polovině května, se stejným dávkováním. U stromků starších šesti let navyšte množství použitého hnojiva na 3–4 hrsti.
Po aplikaci je nutné stromky vydatně zalévat, aby se prospěšné látky dobře rozpouštěly a přecházely hladce do kořenového systému. Jednou týdně tedy nalijte ke stromku alespoň dva kbelíky vody. Zalévejte pravidelně po celou dobu procesu hnojení. Ovocné stromky se po této regenerační kůře brzy probudí a odmění se za vaši péči bohatou úrodou plodů.
Zdroj: Girlsy