Metoda KonMari aneb jak získat ve svém bytě větší organizovanost

Metoda KonMari je praktickým přístupem k domácí organizaci, a to doslovně. Začíná to tím, že vytřídíte věci, které již doma nechcete, nepoužíváte je. Občas není lehké se u některých věcí rozhodnout, ale jinak to prostě nejde. Základem této metody je tedy vyhazovat, rozdávat, prodávat, co se vám již nehodí.

Dle slov japonské expertky jsou věci, které zaplavily náš život i domácnost největší problém. Tato metoda se tedy zakládá na minimalismu a naučit se skladovat co nejméně zbytečností. Což pro mnohé Čechy není zrovna nic snadného. Jsme zvyklí skladovat ve sklepech, garážích, půdách, krabicích, pytlech staré oblečení a bytové textilie, hračky, knížky, dekorace a bůh ví, co ještě dalšího. Jako další krok následuje organice – systém ukládání věcí.

Organizace a ukládání věcí

Jakmile se zbavíte přebytečného, přichází na řadu systém ukládání věcí. A to od ponožek, až po větší kusy oděvů. To, co se rozhodnete si ponechat musíte roztřídit a přehledně uložit. Věci musí být uloženy po kusech a přehledně. Nikdy nedávejte jednu věc před druhou nebo tři věci na jedno ramínko.

5 klíčových metod KonMari

  • Rozhodněte se pro změnu a dodržte ji

  • Všechny věci dejte na jednu hromadu a roztřiďte – zbavte se zbytečného

  • Vybírejte srdcem. Nechte si věci, které vás těší a inspirují

  • Naučte se pravidelně uklízet a třídit věci

  • To, co nemáte rádi, nepatří do vašeho domova

Jak začít s organizací

K jaru se váže velký jarní úklid. Můžete tedy začít právě teď, pokud jste si opravdu zcela jistí, že je to přesně to, co chcete. Organizace se netýká pouze oblečení, ložního prádla, ale i dokumentů, hraček, knížek, obuvi, módních doplňků, kuchyňského nádobí, kosmetiky – všeho a každé části vašeho bytu.

A ještě jedno pravidlo. Věci, které nechcete – neskladujte v krabici, že to někdy někomu zanesete, darujete. Zbavte se toho ihned. Hned to odvezte na charitu, darujte, prodejte. Jinak se stane, že vám bude krabice s věcmi strašit půl roku doma a vy se neudržíte a začnete vytahovat tyto staré věci s tím, že snad by se i něco dalo ještě použít.

Obrázky: freshome