Blíží se vhodný čas na přihnojení hortenzií. V březnu ocení i kompost a rašelinu

Fotografie: Sunita Bhatt / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Milovníci hortenzií obvykle pěstují rovnou všech šest druhů. Pro podporu jejich správného růstu a kvetení je potřeba rostlinky na jaře přihnojit.

Jestli jste se o hortenzie správně starali na podzim a v zimě, není důvodu, proč byste to s nadcházejícím předjařím měli měnit. Aby totiž byly keříky hortenzií zdravé a vy jste se dočkali bohatého a dlouhotrvajícího květenství, je zapotřebí pro to něco dělat. Jakmile budete mít pocit, že zima končí, sluníčko prohřeje půdu a začnou se objevovat první listové pupeny, bude nutné hortenzie přihnojit. Dodat jim po období vegetačního klidu potřebné živiny je nesmírně důležité. Rostliny se posílí, stimuluje se růst i příprava na nacházející kvetení.

Hlídejte teplotu půdy

Při předjarní péči o hortenzie sledujte aktuální počasí. Půda musí být rozmrzlá a její teplota by se měla držet několik dní nad 7 °C. V takových podmínkách už bude rostlina schopná přijímat cenné látky, které pro ni připravíte. Nejvhodnější je březen, nejpozději počátek dubna. Rostliny je totiž nutné zásobit živnými látkami v dostatečném předstihu, aby byly pokryty všechny jejich nutriční potřeby, radí GardenersWorld. Pak budou zdravé, silné a bohatě kvetoucí.

Pěstitelé hortenzií dobře vědí, že rostlina potřebuje nepatrně kyselejší půdu. Proto bude dobré, když zem kolem rostlin mírně obohatíte o rašelinu. Na hortenzie byste však měli použít speciální hnojivo. Mívá dobře vyvážené složení a půdu nepatrně okyseluje. Vhodné jsou hnojící přípravky s řízeným uvolňováním, kdy rostlina dostává živiny v průběhu celé sezony. Nemáte-li jinou možnost, můžete použít i trochu hnojiva na rododendrony.

Nejčastější chyby, kvůli kterým orchideje nekvetou: Patří mezi ně i nevhodná zálivka a nedostatek světla

Organická hnojiva

Hortenzie sice snesou vyšší obsah vápna v půdě než rododendrony, ale určité řešení to je. Takže, milovníci hortenzií nezapomeňte: když by byla půda příliš kyselá, mohly by vaše hortenzie změnit barvu květenství a místo růžových květů byste měli modré. Kromě minerálních hnojiv můžete do půdy kolem keřů zapracovat i organickou hmotu. Třeba kompost – ten může být běžný, ale i mírně kyselý. Nezapomeňte pak rostliny důkladně zalít, aby se látky začaly uvolňovat.

Dobrým řešením je i granulovaný hnůj. Postačí ho hrst ke každému keři. Lehce ho promíchejte se zeminou a vydatně zalévejte, aby se granule rozpouštěly. Na webu Deccoria doporučují i rohovou moučku – jde o přírodní hnojivo, které je bohaté na dusík. Ke keři se přidávají asi dvě hrsti a opět je nezbytná vydatná zálivka. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, co všechno se začíná dělat na zahradě v březnu.

Zdroje: Deccoria, GardenersWorld

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*