Trendy zahrada – návrat k přirozenosti

Zahrada je místo, kde by měl člověk vypnout, splynout s přírodou, odpočívat a poslouchat zpěv ptáčků, bublající potůček a jiné zvuky přírody. Dnešní zahrady se tomuto však čím dám více vymykají.

Ať už se podíváte na módu v líčení, oblékání nebo zařizování interiéru, nelze si nevšimnout, že trendy je vše, co je přirozené. Týká se to samozřejmě i exteriéru. Přirozenost je i trendem zahradní architektury. Budeme-li při zařizování zahrady respektovat to, co nás obklopuje již desetiletí, a brát ohledy na přírodu, výsledek mile překvapí.

Místní materiály a rostliny

Jestliže zvolíme vhodnou rostlinu, která do naší zahrady a přilehlého okolí přirozeně patří, namísto suchého trávníku, tak nás překvapí bujně rostoucí květiny, jež nepotřebují žádnou speciální péči. Možná si ještě pamatujete barevné zahrádky našich babiček, které připomínaly louku. Nechyběly samozřejmě i voňavé bylinky. Rozhodně ne žádné stejnoměrně střižené trávníky.

Trend přirozenosti se netýká jen kytiček a bylinek, kterým se v dané lokalitě daří a které tam přirozeně patří, ale i materiálů. Je-li ve vaší blízkosti dřevo, kámen a jiné materiály, budou se na zahrádce vyjímat. Objevte harmonii v designu, plůtek nemusí být betonový, ale z větviček či zídka z kamenů povalujících se v okolí. Stejně tak i chodníček může být z kamenů – nikoliv vylitý betonem. Stačí si jen vyhrát s materiály, které jsou pro dané okolí přirozené. I v zahrádce se lze dočkat reálného propojení s dávnými kořeny místa. Taková zahrádka se stane učiněnou pastvou pro oko a balzámem na duši.

Zahrada ve stylu vintage

Styl vintage je velmi oblíbený pro svou hřejivou, útulnou a pohostinnou atmosféru. Ovšem nepatří jen do interiéru. Oprašte starý zahradní nábytek, zrekonstruujte jej a nezapomínejte i na dekorace. Výtečně budou vypadat staré dřevěné trámy z krovu, pradávný hrnec (nemáte-li jej, dá se koupit), koš na dřevo, který už něco pamatuje. Recyklace materiálu vám bezpochyby ušetří nějaký ten peníz a ještě budete mít trendy zahrádku.

Jestliže jste nestihli dostavět zahradní krb, pak toho nemusíte vůbec litovat. Pamatujete si ještě svá dětská léta a otevřená ohniště? Pečení brambor v ohýnku, opékání buřtu na klacíku? I to je velmi žádané. Zvolte ohniště v jeho nejklasičtější podobě. Ruku na srdce – vám tyto okamžiky nechybí?

Žádná umělá jezírka

Když už přirozenost, tak se vším všudy. Zapomeňte na umělá jezírka a čističky, chlor a jinou chemii. Místo chlorovaného jezírka dejte přednost životem kypící zahradě, kde nebudou chybět vážky a jiní tvorečkové, kteří se tam nastěhují a samozřejmě vodní rostlinky. Do takového jezírka mohou přilétat ptáci pít. Navíc si nemusíte lámat hlavu, co přes zimu.

Obrázek: pixabay.com