Mladý architekt paradoxně žije v miniaturním bytě, který je jeho domovem i kanceláří v jednom

Fotografie: Jon Platek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Mladý architekt se usadil nedaleko centra australské metropole Melbourne a na malém prostoru si zařídil bydlení a kancelář v jednom.

Kreativní japonský architekt žijící v Austrálii se rozhodl usídlit v blízkosti centra Melbourne. Krásně tím demonstroval, že i bydlení na malém prostoru může být pohodlné a nijak omezující. Svůj byt si zrekonstruoval za zhruba jeden milion korun.

Moderní bydlení pro jednoho

Douglas je mladý muž, který pracuje jako architekt. Jeho nadání pro zvolený obor je z prostoru, v němž žije, na první pohled patrné. Bydlení ve velkoměstech obecně skýtá nejeden zádrhel – bývá drahé, jde o malý prostor, zkrátka je to velmi často výzva. Když se Douglasovi naskytla příležitost pořídit si miniaturní byt o jedné místnosti s koupelnou, zato nedaleko centra Melbourne, rozhodl se pro jednoduché řešení.

Inspiraci pro přestavbu hledal především v prostém účelném stylu, kdy rovněž zabrousil do japonského designu, který využívá členění místnosti na jednotlivé platformy. Díky tomuto hravému, ale zároveň plně funkčnímu způsobu tak Douglas nepotřebuje téměř žádný nábytek. Dalším zajímavým znakem jeho bytu je kontrast mezi jeho světlými a tmavými částmi.

Optické hrátky se světlem

Douglasův byt se skrývá za nenápadnými dveřmi několikapodlažního domu. Bezprostředně za vstupem se nachází první zóna, laděná do tmavých barev. Douglas do této části bytu instaloval kuchyni, eliminovanou na krátký, zato široký pult. Ten je obsluhovatelný z obou stran, čímž se maximalizovalo využití skříněk i úložného prostoru. Úzká chodba jednotným světlem navádí do černé koupelny, která vytváří iluzi větší místnosti.

Útulné bydlení ve znamení přirozeného světla: Majitelka si užívá elegantního a praktického interiéru

Po kuchyni a koupelně následuje zbytek bytu coby světlá třetí zóna. Ta je přibližně do jedné třetiny tvořená platformou z jasného dřeva. Na ní Douglas odpočívá a zároveň ji používá jako sedací plochu k připojenému stolu. K němu dokáže díky více úrovním pohodlně usadit i šest lidí. Po vysunutí matrace zpod podesty ji zase může rychle přeměnit na ložnici. Ve stejné místnosti má Douglas ještě velký pracovní stůl s počítačem, jehož klávesnice po odsunutí odhalí klávesy klavíru.

Zdroj: Living Big in a Tiny House

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]