Šikovný architekt postavil malý domek pro sebe i manželku. Praktický interiér poskytuje vše potřebné

Fotografie: QUADRAPOL / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Architekt dostal k dispozici miniaturní pozemek v Tokiu, pro sebe a svou manželku zde ale přesto dokázal vytvořit plnohodnotný domov.

Bydlení v centrálních oblastech japonských velkoměst s sebou přináší jisté kompromisy. Jedním z nich je bezesporu nutnost minimalistického bydlení. Zkušenosti dělají mistra, a tak i přes malou výměru takových obydlí v nich najdete všechno, co je potřeba. V tomto případě se dokonce podařilo do úzkého prostoru mezi dalšími domy vtěsnat unikátní plnohodnotnou stavbu.

Z malého do ještě menšího

Že japonské mikrobyty jsou v podstatě definicí minimalismu, bylo zřejmé již z dřívějších článků na BydlímeÚtulně. Přesto projekt architekta Takeshiho Hosaky v Tokiu představuje ještě trochu jiný rozměr tohoto fenoménu. Aby omezil cestování za prací na univerzitě Waseda, přestěhoval se do Tokia, kde v jedné ze čtvrtí získal pozemek. Parcelu o pouhých 31 m2. Hosakovi se ji nicméně podařilo plnohodnotně využít a veškerý její potenciál uplatnil ve prospěch stavby.

Název domu Love2 House odkazuje na to, že jde již o druhý podobný projekt, který Hosaka uskutečnil. Původně totiž s manželkou obýval dům o 38 m2. Dalo by se tedy říct, že mohl čerpat ze svých předchozích zkušeností, přesto s sebou dům v plně zastavěné čtvrti přinesl několik výzev. Především se jednalo o prosvětlení interiéru, o které se postarala netradičně zkosená střecha po vzoru skandinávských staveb s průzorem. Stropní okna podle informací z odborného časopisu Světlo totiž lépe přivádí světlo.

Interiér plný železobetonu

I přes omezený prostor se Hosaka snažil vyhovět všem svým i manželčiným potřebám a koníčkům. Aby se tak stalo, vypůjčil si některé prvky z římské starověké architektury, která zdůrazňovala prostor pro činnosti působící potěšení. V domě Hosakových je tak zázemí nejen pro vaření domácího jídla, ale také každodenní koupání či prostor na studium a čtení.

Z obilného sila vzniklo unikátní bydlení s elegantním interiérem. Nabízí pohodlné ubytování i pro 3 lidi

Podlouhlý tvar interiéru je využit po obou stranách, čímž vzniká úzká ulička. Předěl mezi jednotlivými denními zónami tvoří železobetonové příčky. Surový materiál betonu je potom přiznaný v celém objemu objektu až po již zmíněnou střechu. Vysoký strop přitom umocňuje pocit prostoru a eliminuje naopak dojem stísněnosti, jak zdůrazňuje web DeZeen.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]