Šikovný umělec si uprostřed lesů postavil rustikální chatu za použití materiálů pouze z druhé ruky

Fotografie: Depositphotos

V lese, kousek za řekou, stojí chata s neotřelým designem. Od pohledu přitom vypadá, jako by byla součástí lesního společenství.

Jacob Witzling je stavitel chat. Již v minulosti dva podobné projekty realizoval, nicméně vždy se jednalo o chatu na pronajatém pozemku, kterou posléze nechal majiteli parcely. Nyní poprvé stavěl chatu pro sebe. Otisknul do ní přitom nejen své vize, ale i sám sebe.

Lesní chata s jasným poselstvím

Od nejbližší cesty je to dobrých 200 metrů hustým lesním terénem. V rámci cesty se musí překonat kopeček a řeka, která se pravidelně rozvodňuje, takže je po některá období nepřekročitelná. Místo, které si pro stavbu své chatky Jacob vybral, by jiného odradilo, ale on se naopak takhle cítí být součástí přírody. A stejně tak jeho chata, která se jen v máločem podobá jiným podobným stavbám.

Jacob je umělec. Chaty, které doposud vytvořil, vždy dělal podle své vize a spíše než stavby v nich viděl umění. Ke stavbě mu přitom stačil víceméně jen materiál z druhé ruky. Recyklace stavebního materiálu se podle Zajímej stále více využívá i u nás. Jacob materiál získal částečně za menší úplatu, některý měl zdarma. Suma sumárum ho s takovým přístupem jeho stavba vyšla na necelých 18 000 korun.

Prosté bydlení, jednoduchý život

Podobně jako jeho poslední stavba, o které jsme psali na BydlímeÚtulně, i tato vycházela z Jacobovy představy. Měla vypadat jako čarodějnický klobouk, což se jednoznačně povedlo. Základnu tvoří čtverec tři na tři metry, celkově je pak chata vytažena do výšky pěti metrů. Atypický tvar umocňují na první pohled nesourodě, ale na ten druhý promyšleně umístěná okna. Jejich kumulace na stěně vyvolává při pohledu z interiéru pocit, že je člověk přímo v lese.

Chatka na kolech nabízí pohodlné bydlení a cestování zároveň. Je vybavená i horolezeckou stěnou

Jacob žije velice skromně, jak vyplývá z informací pro LivingBigInATinyHouse, čemuž odpovídá i zařízení chaty, které je opravdu minimalistické. Spodní patro obsahuje jen místo na sezení a prostor na vaření. Jak lze předpokládat vzhledem k umístění chaty, Jacob nemá tekoucí vodu ani zavedenou elektřinu. V patře, které uspořádáním připomíná spíše loft, má Jacob postel u velkého panoramatického okna.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]