Chatka na kolech nabízí pohodlné bydlení a cestování zároveň. Je vybavená i horolezeckou stěnou

Fotografie: NimmETinyHouse / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Malé bydlení ještě nemusí znamenat nudu. Jistá americká firma oživila jeden svůj projekt venkovní horolezeckou stěnou. Milovníci sportu a minimalistického života si tak přijdou na své.

Vlastní bydlení je pro mladou generaci v mnoha případech nedosažitelným snem. V tomto směru jsou mladí limitováni nejen vysokými pořizovacími náklady, ale rovněž vlastní (často pochopitelnou) neochotou se zadlužit. Přístupnější formou jsou tak pro ně malé domky, tzv. tiny houses. Ty mohou disponovat i velmi hravým designem.

Malá chata na kolech

Češi jsou národem chatařů. Kde se ale tento fenomén, tolik typický pro naši zemi, vzal? Podle webu e15 se původně jednalo o trampy, kteří zkoumali a poznávali divočinu. Teprve časem se v nich touha po dobrodružství usadila a přeměnila se na přání prozkoumávat z pohodlí. Češi tak namísto turistických bot nazouvají crocsy a u plotny si na chalupě zavařují džemy. Jen málo států dokáže pochopit zápal pro takovou věc. A ještě méně potom za velkou louží.

Američané, a především příslušníci jejich mladé generace, vyhledávají adrenalin, zábavu a akci. Systém, na jakém ale stojí americká společnost, s sebou naopak dost často nese něco jiného. Aby si takové věci mohli dovolit, zadlužují se, půjčují si či žijí od výplaty k výplatě. Společnost Tiny Heirloom se ale rozhodla učinit tomuto bludnému kruhu přítrž a na webu DeZeen představila malý domek na kolech, který kombinuje praktičnost i zábavu.

Kompaktní, leč zábavný

Tiny Heirloom, jak se pojízdný tiny house jmenuje, obsahuje kompletní zázemí pro trvalé i občasné bydlení. Rozměry domku umožňují jeho pohodlný transport kamkoliv a kdykoliv si jeho majitel zamane. Čím se ale úplně neodlišuje od ostatních, o kterých jsme psali i na BydlímeÚtulně. Velkou diferenci představuje až lezecká stěna s úchyty, která se táhne po celé zadní stěně domku. Protilehlá zeď pak vyvažuje deficit slunečního světla panoramatickým oknem.

Ta pravá atmosféra v malém vánočním domku: Manželé zde slaví už 5. Vánoce. Každým rokem ho přesouvají

Interiér představuje směsici světlého dřeva s bílou barvou. Dva lofty napomáhají plnému využití prostoru. Zatímco jeden slouží jako pomyslný obývací pokoj, druhý lze využívat jako ložnici. Oba mezistupně přitom vytváří zákoutí, z nichž jedno vyplňuje jídelní kout, rozložitelný též na spací místo, druhý předěl ukrývá koupelnu. Součástí tiny house je i kuchyně v základní výbavě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]