Moderní loftový byt vznikl v jednom historickém domě v Šanghaji

Slovem loftový byt se obvykle označuje podkrovní prostor pod střechou. Stále častěji se tak ale označují také byty, které jsou vytvořené proměnou původně průmyslového prostoru, především továrny či skladiště. Výhodou těchto prostor je, že mají mnohem vyšší stropy než standardní byty, a tak je možné vložit do nich další vnitřní patra či galerie.

Horní úroveň přitom zůstává otevřena směrem do zbývající části bytu, neboť nezakrývá celé spodní podlaží. K tvorbě loftů často města přistupují s cílem oživit původní historické a dnes již nevyužívané průmyslové budovy. My vám dnes přinášíme ukázku loftu, který vznikl přestavbou jedné historické budovy v Šanghaji.

Proměny vnitřního prostoru

Architekti nejprve původní prostor rozdělili od severu k jihu. Šikmá střecha a všechny vnější plochy, které směřovaly směrem do dvora, disponovaly velmi dobrým světlem, byly tak vybrány jako místo pro obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Na této úrovni se bude nacházet také dětský pokoj. Naopak vnitřní strana se špatným osvětlením, se proměnila v ložnici.

Dalším krokem bylo zvýšení podlahy o půl metru, které umožnilo světlu více prostupovat do podkrovního prostoru pomocí oken. Přístup na patro zajišťují dřevěné schody, které jsou umístěny při jedné ze stěn bytu. Při rekonstrukci architekti také skryli všechna potrubí, klimatizaci i skříně tak, aby nebyly na první pohled viditelné.

Výsledek stojí za to

Vytvořený loftový byt je díky použití světlých materiálů a velkého množství skla velmi prostorný a světlý. Velké množství denního světla je jednou z bezesporných výhod loftových bytů obecně. Z tohoto důvodu bývají lofty vyhledávaným obydlím malířů, kteří část bytu využívají jako ateliér a část k soukromým účelům. Náš zrekonstruovaný byt je ale určen pro mladou moderní rodinu, a i když se nachází v centru moderního města, působí velmi klidně až venkovsky.

K tomu přispívá i malý dvorek, který se nachází před ním a který slouží pro venkovní posezení v malé zelené oáze. Tento byt je tak naprosto odlišný od většiny loftových bytů, které bývají často zařízeny v industriálním stylu, který podtrhuje původní charakter a materiály, kdy důraz je kladen především na funkčnost prostoru, ale vzhledově je byt poněkud strohý. A co vy, chtěli byste bydlet v podobném loftovém bytě?