Boření mýtů ohledné hořlavosti solárních panelů: Požáru může zabránit i kvalitní instalace

Fotografie: Downtowngal / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Solární panely na střechách rodinných domů jsou v poslední době na vzestupu. S tím je však spojeno jedno riziko, a to konkrétně vzplanutí tohoto zařízení.

Požár fotovoltaického panelu může někomu připadat jen jako abstraktní hrozba. Každému systému, který vyrábí elektřinu, však hrozí zkrat. V jeho důsledku může dojít i ke vzplanutí. Jaké jsou nejčastější příčiny takových nehod? A lze něco dělat na ochranu a prevenci před jejich vznikem? Jak vysoké toto riziko vlastně je? Solární panely se skládají z fotovoltaických článků, které vyrábí elektřinu ze sluneční energie. Ta pak normálně napájí další zařízení nebo topné soustavy.

Kvalita se vyplatí

Jejich montování na veřejné i soukromé budovy už dnes není nic zvláštního. Mohou však právě takové instalace zvýšit riziko požáru? Občasné požáry v obytných domech způsobené elektronikou jsou většinou způsobeny zastaralou instalací. Polsko nemá o požárech fotovoltaiky statistiky. Podle údajů z Německa a Británie je však jejich podíl v rámci promile, tedy desetiny procenta. Profesionální design a správná montáž tak panely činí velmi bezpečnými.

Tři hlavní možné příčiny jsou samotný zkrat, dále úder blesku a nekompetentní odpojení celého systému. Nejčastější příčinou vzplanutí je špatná instalace. Jde třeba o špatné vodiče a nedostatek ochrany. Rizikem jsou podezřele levné nabídky, které pak vedou k potížím. Prvním úkolem hasičů je v případě ohně odpojit celý přívod proudu. Majitelé solárních panelů by se proto měli vybavit hasicím přístrojem o minimálním objemu 4 kilogramy a dát ho vedle střídače.

Rok 2023 ve znamení ekologických dotací: Na vysoké částky dosáhnou i zájemci o fotovoltaiku a zateplení

fotovoltaika
Fotografie: Pixabay

Podrobná dokumentace

Samotná instalace je proti požáru chráněna dobře. Moderní panely často využívají samozhasínací pásky i profesionální ochranu proti jiskrám AFCI a AFDD. Během navrhování projektu si od zhotovitele vždy vyžádejte podrobnou dokumentaci. Kromě záruky kvality to bude klíčová informace pro případný zásah hasičů. Rozumné je pojistit domácnost přímo proti tomuto druhu požáru. Riziko je sice malé, případné ztráty se však mohou velmi prodražit.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]