Muž svépomocí vyrobil originální komodu. Zaujme vzhledem i svou praktičností

Úložné prostory, kam patří i komoda, v pokoji nebo šatně lze v dnešní době pořídit v různých designech a z variabilních materiálů. Zejména v dětských pokojích se pak vyjímají netradiční barvy a tvarová řešení skříní, komod a polic, jež se stávají nejdůležitějšími prvky, v nichž se pohodlně uschová jak oblečení, tak případné hračky.

Nebaví-li vás ovšem jednotvárnost nabídky velkých řetězců s nábytkem, můžete si vyrobit vlastní komodu, jež bude originálním a funkčním doplňkem vašeho domova. Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že si komodu můžete vyrobit na míru a nemusíte se omezovat standardizovanými rozměry komerčního nábytku.

Jak vyrobit vlastní levnou komodu pro variabilní užívání

Tento návod pracuje s aglomerovaným dřevem, které je snadno dostupné v různých velikostech a tloušťkách a umožňuje snadné zpracování. Pro výrobu komody byly vybrány MDF (medium-density fiberboard) desky, jež jsou poměrně měkké a lehké, zaručují dobrou opracovatelnost a snadno se pokrývají jak barvou, tak lepenými povrchovými úpravami.

Materiály pro výrobu komody

Před samotným nákupem materiálu je potřeba si rozvrhnout rozměry celé komody a navazujících úložných prvků (počet šuplíků, jejich šířka a rozměry). K výrobě budete potřebovat následující:

  • MDF desky odpovídající tloušťky a rozměrů dle nákresu
  • spojovací materiál (vruty, dřevěné kolíčky, hmoždinky apod.)
  • výsuvné pojezdy
  • lepidlo
  • nářadí (především pro řezání desek a provádění spojů)
  • nátěr na dřevo, finální povrchovou úpravu případně tapetu pro vystlání zásuvek

Postup výroby

Výroba komody postupuje od vnitřních částí k vnějšímu rámu.

Výroba zásuvek

Nejprve je tedy potřeba připravit si jednotlivé zásuvky, jež spojujeme hmoždinkami. Rámy zásuvek si předvrtáme do stejných hloubek (k tomuto účelu je dobré si na vrták umístit korkovou zátku, jejímž prostřednictvím provedeme vrt vždy do stejné hloubky).

Do předvrtaných děr nalepíme. Na rám přichytíme výsuvné kolejnice pomocí malých samořezných šroubků a následně připevníme dno zásuvky.

Sestavení skříně

Jakmile jsou připraveny zásuvky, stejným způsobem postupujeme také u skříně komody. Na jednotlivé součásti si předvrtáme díky pro hmoždinky a vždy jednu nalepíme do protilehlých děr.

Následně si odměříme místo pro výsuvy a samořeznými vruty přivrtáme kolejnice. Před sestavováním skříně je potřeba provést nátěr jednotlivých částí. Po jeho zaschnutí můžete začít jednotlivé díly sestavovat.

Fotografie: My DIY life

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]