Nábytek z palet aneb 4 tipy, jak začít žít zeleně

Možná ani netušíte, že je to už několik pátků, co žije lidstvo na ekologický dluh. Stihlo už totiž vyčerpat roční zásoby planety Země. To znamená jediné –  už několik týdnů spotřebováváme více přírodní zdrojů, než kolik zvládne Země za jeden rok obnovit.

Co můžete udělat proto, abyste žili zeleněji a matičce Zemi alespoň trochu odlehčili, si můžete přečíst v dnešním článku.

Kosmetické výrobky

Pomoci nejen sami sobě, ale i přírodě lze používáním přírodní kosmetiky. Navíc je mnohem šetrnější k alergikům a osobám s citlivou pokožkou. Překvapivě se jí však stále mnoho lidí vyhýbá. Viníkem je pravděpodobně obecně známé tvrzení, že vše s nálepkou eco-friendly či BIO je 3x tak dražší. To nemusí být ovšem nutně pravda. K domácím kosmetickým rituálům lze využít i to, co nabízí vaše lednička a spižírna. Namísto hydratačních krémů můžete použít například kokosový olej, který ocení ti z vás, co nemají přílišně problematickou pokožku. Kokosový olej úspěšně nahradí také čistící a odličovací mléko.

Co se vašich kadeří týče, vyzkoušejte ženami i muži opěvovanou no poo metodu. Ta vychází z naprosté minimalizace všech chemických zásahů do vlasů. Tudíž žádné chemické barvení, žádný šampón a kondicionér, laky, gely, tužidla na vlasy, apod. Namísto šamponu vyzkoušejte třeba marocký jíl, žitnou mouku nebo vejce a namísto kondicionéru zase jablečný ocet. O kvalitu vlasů se bát nemusíte. Naopak se po několika měsících na no poo metodě začne výrazně zlepšovat.

Recyklujte

Přestože by recyklace měla být v dnešní době již naprostou samozřejmostí, byli byste překvapeni, kolik domácností ji stále zavrhuje. Z průzkumů jasně vychází, že v současnosti třídí odpady pouze 72 % obyvatel ČR, a to i přestože je průměrná vzdálenost k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad pár metrů. Začít s recyklací vám může usnadnit i koupě speciálního odpadkového koše domů.

Interiér a nábytek

Eco-friendly se týká rovněž vybavení domácnosti. Bohatě stačí dát přednost přírodním materiálům před těmi umělými. Základem by tak mělo být dřevo. Trendem dneška je například nábytek z palet či bedýnek na ovoce. V poslední době však slaví úspěchy také kartonový nábytek, který je vyroben z pěti až sedmi vrstvé vlnité lepenky. O jeho stabilitu se bát nemusíte – je bytelný a přitom lehký a snadno přenosný. Co se podlahových krytin týče, vybírejte linoleum, nikoli PVC.

Šetrná domácnost

Dalším nezbytným krokem k více ekologickému myšlení je i šetrnost při provozu domácnosti. Chcete-li myslet ve velkém, doporučujeme začít od takových základů, jako je kupříkladu izolace. Ta je základem všeho. Protože spotřeba energie na topení se podílí na produkci skleníkových plynů z největší části. Dále je vysoce efektivní vymalovat prostory na bílo či jinou velmi světlou barvu, jelikož světlé odstíny odrážejí mnohem více světla, a samozřejmě používat LED svítidla. Zařizujete-li si zrovna domácnost a vybíráte nové spotřebiče, investujte do takových, které patří do energetické třídy A+ nebo A++.

Obrázek: pixabay.com