Muž svépomocí vyrobil pohodlné houpací křeslo, které lze využít doma i na zahradě

Houpací křeslo je příjemným kusem nábytku, který si oblíbíte především v případě, že rádi čtete nebo relaxujete na sluníčku. Jeho hlavní výhoda spočívá v možnosti nastavení přirozeného náklonu, a také v uklidňujícím pohybu, jež upomíná na kolébání v kolébce. Díky tomuto návodu nemusíte za houpací křeslo utrácet, ale můžete si jej vyrobit sami z dostupných materiálů prakticky zadarmo.

Jak na výrobu originálního houpacího křesla

Před vlastním provedením je potřeba si nachystat potřebné součásti, které jsou dostatečně pevné. Potřebovat budete především:

  • kovové tyče různých průměrů a délky
  • vinylový kabel pro výplet
  • barvy na kov
  • nástroje, jejichž prostřednictvím je možné tyče spojovat a ohýbat

Výroba křesla

Aby bylo křeslo dostatečně pevné, je potřeba si připravit tyče o různých průměrech, ideálně, 20, 15 a 10 mm. Křeslo se skládá ze sedací části a podpory. Pro sedací část je dobré si připravit šablonu – její tvar by měl připomínat hrušku.

Šablonu si nakreslete na karton nebo kus překližky, abyste podle ní mohly tvarovat tyče do konečného obrazce. Zároveň si připravte díly podpory, jež se skládá převážně ze stejně nakrácených tyčí a úhelníků.

Jednotlivé části je potřeba k sobě dobře přivařit tak, aby byly spoje dostatečně pevné a tvar křesla odpovídal návrhu. Rám křesla následně opatříme barvo na kov, která zajistí homogenitu a odolnost povrchu.

Výplet sedací části

Samotná funkčnost křesla – tedy pohodlné sezení, je zajištěno výpletem z vinylového kabelu. Ten je aplikován v husté vyvázané síti po celém obvodu rámu nasměrovaném do centrálního prstence. Po dokončení je možné výplet rovněž pokrýt barvou na kov (ideálně v jiném odstínu než rám a podpory – získá tak velmi originální vzhled).

Barva prodlouží životnost výpletu, který je ovšem sám o sobě díky polymernímu povrchu poměrně dobře trvanlivý. Křeslo je pak možné používat i zahradě jako součást nábytkové sestavy.

Fotografie: Johnny Wikk

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]