Koberečky nepatří jen na podlahu, mohou se stát i originální ozdobou stěn

Koberec od pradávna sloužil jako dekorativní prvek a velmi často se věšel na stěnu anebo přehazoval přes pohovky, lavice a stůl. Postupem času se dostal také na podlahu, kde už i zůstal. Ovšem opět se vrací také na stěnu i jako přehoz přes nějaký kus nábytku – truhlice, lavice atd. Dekorativní koberec může být úžasným přírůstkem každé místnosti.

Ať už jde o obývák, jídelnu či ložnici. Koberec je v podstatě všestranný kus, který nemusí najít své uplatnění pouze na podlaze. Montáž koberce na zeď může poskytnout stěně skvělý zdobící prvek.

Většinou uvažujeme o koberci jako o podlahové krytině, ale existují koberce, které by bylo škoda pokládat na zem. Některé ručně tkané koberce jsou mistrovská díla a nezřídka cenné umělecké předměty a jediné místo, kde může vyniknout v celé své kráse, je právě stěna. Jde-li o ručně vyráběný koberec, pak je stěna nejlepší místo pro jeho umístění. Mimo to umístění koberce na stěnu má i své výhody. Jednak tím lze přikrýt některé nesrovnalosti na stěně (praskliny a jiné vady), a pak takový koberec na zdi dokáže snížit v místnosti hluk. Vhodný je také tam, kde je poměrně chladno, přispěje tak k většímu teplu v místnosti.

Jak koberec na stěnu pověsit?

Existuje mnoho způsobů, jak koberec na zeď pověsit. Velmi záleží na tom, o jaký koberec jde. Jedná-li se o velmi drahý koberec, pak určitě nevezmete hřebíky a nepřibijete takovou vzácnost do zdi. Tím by se cenné dílo znehodnotilo. Koberec v takovém případě bude opatrně vložen do rámu, případně existují koberce, které jsou přímo na věšení na stěnu určené a mají již poutka. Pokud máte obyčejný koberec, který je však velmi zajímavý a chcete jej pověsit, můžete zkusit:

  • Metoda 1 – suchý zip. Opatříte koberec z rubové strany páskou a druhou nalepíte na stěnu

  • Metoda 2 – připevnit koberec k rámu, který si vyrobíte. Ten se pak pověsí na zeď

  • Metoda 3 – závěsná tyč. Koberec přichytíte k tyči, kterou přimontujete do zdi. Podobně jako garnýž

  • Metoda 4 – poutka. Vyrobíte si poutka a přilepíte z rubové strany na koberec. Na zeď připevníte háčky a koberec zavěsíte

Obrázky: benuta, milktooth