Zahrádkář poradil, jaké jsou nejúčinnější domácí metody na to, jak se zbavit urputného plevelu na zahradě

Fotografie: Freepik

Pokud bydlíte v domečku, pravděpodobně vlastníte i zahrádku. Aby byla stále krásná a nezarůstala, je potřeba ji pravidelně opečovávat. Do této činnosti patří zejména sekání trávy. I plevel je ale nutné vytrhávat, aby nebral pěstovaným plodinám a květinám živiny z půdy. Co ale dělat, když je tak urputný a roste znovu a znovu? Máme pro vás několik tipů, díky nimž nechtěnou zeleň navždy sprovodíte ze světa.

Jednoduché metody, díky kterým účinně odstraníte plevel ze zahrady

Tyto metody by měly zaručeně na odstranění plevele fungovat. Vyzkoušejte je a nebudete litovat:

  • Čistý alkohol: najde se ve vaší domácnosti vodka? Pak z ní můžete vyrobit efektivní odstraňovač plevele. V rozprašovači smíchejte 30 mililitrů vodky, pár kapek čistícího prostředku na nádobí a vše zřeďte dvěma sklenicemi vody. Směs následně aplikujte na plevel a nechte působit. Tato metoda je účinná pouze na ty rostliny, které rostou na slunci.
  • Mulčování: pokud se chcete zbavit otravného plevele, jednoduše jej překryjte mulčem. Nedostatek kyslíku a světla nežádoucí rostliny zahubí.
Fotografie: Pixabay
  • Kukuřičná mouka: nasypte ji na plevel a trochu pokropte. Za pár dní máte po plevelu. V případě, že jsou rostliny již velmi zakořeněné, nemusí tato metoda fungovat.
  • Solný roztok: působí přímo bravurně. Způsobí totiž dehydrataci plevele. Směs připravte ze dvou šálků vody a jednoho šálku soli.
  • Soda bikarbona: je vhodná nejen na pečení a zlepšení zažívání. Nasypte jí na plevel a brzy budete mít po starostech.
Fotografie: Pixabay

Jaké další varianty použít, abyste plevel odstranili jednou pro vždy?

Jak již bylo zmíněno výše, nedostatek světla a kyslíku rostliny hubí. Proto použijte i klasické noviny. Těmi přikryjte plevel po dobu několika dní. Skvělým pomocníkem při odstraňování plevele je i vinný nebo jablečný ocet. Tím postříkejte rostliny a nechte působit.

Fotografie: Freepik

Zkusit můžete i mýdlovou vodu. Tu připravte ze čtyř šálků vody a pěti lžic tekutého mýdla. Směs protřepejte a pomocí rozprašovače aplikujte na plevel. Pakliže ani jedna z metod nepomáhá, bude pravděpodobně nutné obrátit se na odborníky. Některé firmy nabízí ekologické odstraňování plevele prostřednictvím horké vody pod velkým tlakem. Velmi urputné rostliny pak zahubí náležitě speciální insekticidy. Je ale důležité dávat pozor na to, aby přípravky nezasáhly chtěnou zeleň na zahradě.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]