Zkušený zahradník radí, jak efektivně rozmnožit a zakořenit růže

Každý, kdo pěstování růží někdy zkusil, ví, že dokážou nejednoho pěstitele pěkně potrápit. Největším problémem je jejich zakořenění, pokud chcete růži vypěstovat z řízků. Efektivní způsob množení se nemusí vždy podařit. K úspěšnému výsledku vám pomůže překvapivě další rostlina. Tou je aloe vera. Díky ní namnožíte růže pomocí řízků velmi jednoduše a nemusíte se bát, že nezakoření.

Roztok z dužiny a šťávy aloe vera

Pokud vás tato informace zaujala a chcete se do metody pustit, můžete si dokonce vybrat ze dvou způsobů. Oba pracují s aloe vera, ale vždy jiný způsobem.

První možností je využití blahodárné dužiny listů. Budete potřebovat jeden velký nebo více malých listů této rostliny. Opatrně odstraňte povrch listů a zachovejte dužinu. Ta je totiž perfektně výživná a dodá stonku, který chceme množit potřebné látky.

Připravenou dužinu rozmixujte kuchyňským tyčovým mixérem. Do výsledné výživné směsi ponořte připravený odřezek růže s pupeny. Po 5-6 dnech by se mělo zakořenění začít projevovat. Pravidelně proto růži kontrolujte.

Jednodušší a rychlejší metoda

Druhou možností je využití celého listu aloe vera. Když ho máte připravený, vložíte do něj šikmě seříznutý stonek růže opět s pupeny. Spodní část stonku tak bude opět namočená ve výživné dužině listu aloe vera. Celý list i se stonkem růže zasaďte do substrátu, který je vhodný pro růže. Udržujte půdu vlhkou, ale dávejte si pozor na přelití. Nechte takto zasazenou růži zakořenit.

Za pár týdnů uvidíte, že je tento způsob opravdu efektivní. Malé lístky ve spodní části můžete klidně odtrhnout, aby se rostlina příliš nevysilovala. To, že list aloe vera zůstane v půdě ničemu nevadí a skvěle posloužil pro podporu zakořenění a potřebné výživy. Po čase bude zakořeněná rostlina připravená k přesazení podle potřeby.

Jak vidíte, zakořenění řízků růží nemusí být tak obtížné. Pokud se vám stalo, že jste v minulosti nakoupili nekvalitní sazenice, vypěstujte si díky této metodě své vlastní.

Fotografie: L‘ Arca delle idee – Stefano Gullotta

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]