Myčka dokáže nadělat více škody než užitku. Lidé při jejím používání nevědomky chybují

myčka nádobí
Fotografie: Pixabay

Myčka na nádobí je chytré zařízení, které mnoha lidem usnadňuje práci. Vyhněte se těmto chybám a používejte ji správně.

Je to šikovné zařízení, které způsobilo revoluci v mnoha kuchyních a usnadnilo práci spoustě lidem. Myčka umožňuje efektivně šetřit čas a vodu, jež by jinak bylo třeba vynaložit na mytí špinavého nádobí. Ukazuje se ale, že ne všechny kuchyňské doplňky vydrží blízké setkání s vnitřkem myčky. Zkontrolujte si proto, zda víte, jakým chybám se při používání myčky vyhnout a které předměty do ní nikdy nedávat.

Jak funguje myčka nádobí

Myčka se stále častěji stává nedílnou součástí kuchyňského vybavení v domácnostech. Odlehčí jejím členům od mytí nádobí, hrnců a příborů, což je práce, která se často odkládá. Uložte špinavé talíře, sklenice a jednotlivé prvky nádobí do košů, přidejte speciální mycí prostředek a zapněte příslušný provozní režim. O zbytek se postará myčka. Tablety určené na mytí, vysoká teplota a voda se postarají o důkladné umytí a dezinfekci všeho nádobí.

Lidé, kteří vždy myli nádobí ručně, jsou k možnostem myčky skeptičtí. Často přístroji plně nedůvěřují a dělají to tak, že nádobí před vložením úplně opláchnou, nebo ho dokonce umyjí v ruce. Je to však zcela zbytečné. Myčka byla navržena tak, aby si poradila i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Opláchnutí špinavých talířů a hrnců od větších zbytků jídla je ale podstatné. Zabráníte tak ucpání odtoku v myčce. Trváním na jejich mytí ve dřezu však vodou nešetříte, spíše dokonce plýtváte.

Co nikdy nevkládat do myčky

Některé předměty zkrátka musíte umýt ručně, protože by myčku mohli poškodit. O co se jedná? V první řadě jsou to litinové hrnce a pánve. Mycí prostředky používané v myčce jsou poměrně silné a mohou litinu poškodit. Také urychlují proces rezivění, což ovlivňuje jejich celkový vzhled. Dále sem nepatří porcelán – starší sady drahého porcelánu by se měly prát pouze ručně. Výrobci varují před jejich vkládáním do myčky nádobí. Zařízení přispívá k vyblednutí a zničení složitých vzorů, často malovaných na povrchu.

Fotografie: Pixabay

Do myčky nepatří ani dřevěná prkénka a jiné dřevěné náčiní, protože vlhký a horký vnitřek myčky způsobuje kroucení a deformaci dřevěných předmětů. Pokud jsou slepené z více kusů dřeva, mohou se vlivem myčky začít rozpadat. A nevkládejte sem ani ostré nože. Ty se nejčastěji vyrábí z nerezové oceli, kterou je nutné mýt ručně. Čepele nožů budou v myčce vystaveny příliš velkému tření, což způsobí jejich rychlejší otupení. V této situaci je lepší vrátit se k tradičnímu způsobu ručního mytí.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]