Mytí oken lze zvládnout bez šmouh a rychle. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel

Čistění neboli mytí oken je jednou z nepříliš oblíbených domácích prací, kterou má většina lidí spojenou s dobou před Vánocemi a také s jarem. Dnes pro vás máme několik jednoduchých tipů a triků, s jejichž pomocí pro vás tato činnost přestane být noční můrou.

Nezapomeňte na rámy

Naprostá většina z nás čistění okenních rámů podceňuje a myslí si, že přejetí vlhkým hadříkem poté, co vyčistíme celé okno, stačí. To ale není pravda a k odstranění často usazených nečistot vlhký hadřík nestačí.

Rámy se doporučuje čistit vždy jako první a začít z vnější strany okna. Do vody přidejte mýdlo nebo saponát na nádobí, nečistoty odstraníte lépe. Pozor si naopak dejte na abrazivní čisticí prostředky, které by mohly rám poškrábat.

Jak na skvrny

Pokud vás trápí zažloutlé rámy plastových oken, zkuste je vybělit pomocí jedlé sody a peroxidu vodíku. Stačí zašlé místo nejprve posypat trochou jedlé sody a poté polít troškou peroxidu vodíku.

Fotografie: Pixabay

Nechte působit a následně otřete houbičkou či hadříkem. Ve specializovaných prodejnách můžete také zakoupit bělící ubrousky pro údržbu kancelářského vybavení, které jsou impregnovány speciálním roztokem. I ty můžete na rámy oken velmi dobře použít, nepoškozují povrch a naopak vrací rámům jejich původní barvu.

Pokud vás na rámech trápí nejrůznější skvrny, je nutné je čistit podle toho, co je jejich původcem. Skvrny od lepidla lze účinně odstranit rostlinným olejem, skvrny od barvy se nejprve zahřejí proudem horkého vzduchu, například fénem, a poté se umyjí teplou mýdlovou vodou.

Triky pro čisté sklo

Nejlépe okno vyčistíte a zároveň vyleštíte buď octem, nebo amoniakem. To je většinou všeobecně známé, důležité je ale mít nepaměti ještě několik zásad. Pamatujte si, že příliš větrné či slunečné počasí není k mytí oken vhodné, neboť mycí produkt příliš rychle schne a vy nemáte dostatek času sklo důkladně vyčistit. Výsledkem jsou skvrny.

Fotografie: Pixabay

Při mytí rovněž používejte netkané rukavice, které zabrání vzniku případných otisků prstů na skle. V neposlední řadě nezapomeňte na správný směr mytí, tedy zevnitř vodorovně a zvenčí svisle. Po umytí octem či amoniakem okno přeleštěte starými novinami či silonkami.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]