Sůl nad zlato není jen v kuchyni při vaření, ale vlastně v celé domácnosti. Lze ji využívat při úklidu, odstraňování skvrn, pohlcování vlhkosti, mytí podlah.
Podlaha v domácnosti je plná prachu, špíny, roztočů a choroboplodných zárodků. Takže čistá podlaha je stejně tak důležitá jako čistota všech ostatních povrchů. A mytí podlahy samotnou vodou většinou nepostačí. Podlahu je také zapotřebí dezinfikovat. Pokud použijete jen studenou nebo vlažnou vodu, většina nečistot a nežádoucích mikroorganismů na podlaze zůstane, nanejvýš se pohybem hadru či mopu přesunou na jiné místo.
Sůl nad zlato i u podlah
Kdo preferuje specializované přípravky na mytí podlah, může je samozřejmě použít. Ale věřte, že postačí zcela ekologický, ekonomický, a přitom účinný postup. Použijte teplou vodu a do ní přidejte kuchyňskou sůl. Stačí běžná kamenná, ale když použijete sůl mořskou, bude výsledek ještě lepší. Mořská sůl je totiž účinnější při dezinfekci a zlepšuje i vzduch v bytě. Solný roztok používaly k mytí a drhnutí podlah už naše prababičky.
Podle webu Belnovosti byste měli solný roztok vytvořit tímto poměrem: na pět litrů teplé vody přidejte 2–3 lžíce kuchyňské soli. Větší množství jí nepoužívejte, mohly by na podlaze vzniknout šmouhy. Při dodržení dávkování bude vaše podlaha nejen čistá a dezinfikovaná, ale také lesklá. Voda se solí funguje rovněž jako prevence proti vzniku plísní a pomnožování bakterií. A kromě toho pohltí z podlahy i nepříjemný zápach.
Citron s hřebíčkem má v domácnosti řadu využití. Eliminuje i zápach v lednici a poradí si s hmyzem
Na webu Kishkal upozorňují, že voda by neměla být úplně horká. Mohlo by totiž dojít k poškození některých povrchů – zejména laminátu. A také se horká voda rychle odpaří, takže by na podlaze mohly vzniknout šmouhy a skvrny. A ještě dodávají, že po umytí byste měli podlahu opláchnout roztokem čisté vody s přídavkem kapky olivového oleje a asi půl sklenky octa. Dodáte tím podlaze pěkný lesk.
Další využití soli v domácnosti
Sůl je výborná i kvůli některým dalším využitelným vlastnostem, sděluje web HomesAndGardens. Je mírně abrasivní, takže si dokáže poradit i s některými úpornějšími a přilepenými nečistotami. Je také savá, takže ji můžete využít k absorpci rozlitých tekutin. Zvládne skvrny od kávy i červeného vína, ale také třeba kroužky od sklenic na dřevěném stole. Kuchyňskou solí odstraníte zápach v ledničce, a dokonce se vám může podařit uvolnit ucpaný odpad. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak se můžete díky soli vypořádat s orosenými okny.
Napište komentář