Vyčištění plechu na pečení není jednoduchá záležitost. Naučte se postupovat podle osvědčených způsobů

Fotografie: Freepik

Potřebujete důkladně vyčistit plech na pečení v troubě, ale běžné přípravky selhávají? Možná vám pomohou následující rady, ke kterým stačí obyčejné věci, které jistě najdete doma za každé situace.

Pro čištění plechu máte hned několik různých možností. Buď se rozhodnete pro klasické čisticí prostředky, které jsou plné chemie, ale často nabídnou dostatečnou sílu i pro odstranění zaschlých a zapečených nečistot. Druhou variantou jsou domácí prostředky pro čištění, kdy si vystačíte s běžnými věcmi, jako jsou jedlá soda, sůl a podobné. V některých případech bude potřeba vyzkoušet hned několik různých způsobů, aby byla vaše snaha odměněna tím správným výsledkem.

Použití klasických prostředků pro vyčištění plechu na pečení

V zásadě můžete pracovat s běžnými a již hotovými čisticími prostředky. Jde o speciální houby a přípravky pro čištění krbů, roštů, pecí a podobných míst, kde jsou běžné zapečené usazeniny a spáleniny. Jde o silně chemické přípravky, které můžete nahradit například i obyčejnou tabletou do myčky. Pro lepší účinek je vždy dobré nechat plech na pečení odmočit pod horkou vodou.

Fotografie: Freepik

Domácí prostředky pro čištění plechu na pečení

Pokud nejste milovníky drastické chemie a chcete jít na čištění více přírodní cestou, zvolte některý z návodů, kde si vystačíte s běžnými surovinami. Jedlá soda, sůl a ocet totiž dokážou překvapit a skutečně pomoci v boji proti nečistotám.

Čištění s pomocí soli

Rovnoměrně nasypte sůl na plech na pečení. Následně vložte plech do předehřáté trouby a nechte několik minut péct i se solí. Když je sůl mírně hnědá, vyjměte plech a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Odtéct by měly i drobné a zapečené nečistoty, takže výsledkem bude čistý plech bez nečistot.

Fotografie: Freepik

Soda s octem

Další osvědčenou čisticí metodou je kombinace sody s octem. V tomto případě jde o ideální volbu pro čištění spáleného nádobí včetně plechů. Stačí posypal jedlou sodou a následně zalít roztokem vody s octem. V rámci reakce, kdy dojde k bublání, se nečistoty jednoduše odstraní. Stačí následně otřít houbičkou a důkladně opláchnout vodou a máte hotovo. Velkou výhodou je i zdravotní nezávadnost této kombinace běžných kuchyňských surovin.

Čištění teflonové pánve

Speciální postup musíte zvolit ve chvíli, kdy má povrch teflonovou úpravu proti přichytávání. V takovém případě totiž musíte omezit hrubé drhnutí kartáčem či drastickou chemií, která by mohla citlivou vrstvu poškodit. Zároveň by díky tomuto povrchu mělo být čištění jednoduché, takže stačí nechat odmočit a následně s pomocí běžného přípravku na nádobí očistit houbičkou. Uvidíte, že výsledek bude stát za to a na kvalitě samotné ochranné vrstvy se to nijak neprojeví. Šetrné zacházení s tímto nádobím totiž značně prodlouží jeho životnost a možnost pro časté využívání.

Zdroj: Goodhousekeeping