S věčně zamlženými okny je konec. Orosení spolehlivě zabrání prostá sůl i jedlá soda

Fotografie: Depositphotos

V zimě nejsou zamlžená okna v domácnosti žádným překvapením. Lze tomu ale předcházet, a to za použití 1 ingredience, kterou doma máte.

Nešvar v podobě orosených oken znají všichni majitelé bytu či domu. Nastává často v podzimním a zimním období, kdy přijde ochlazení doprovázené zvýšenou vlhkostí. Orosená okna nejen že nevypadají po estetické stránce hezky, můžou způsobovat také značné zdravotní obtíže. Není tedy radno nechávat tento stav bez povšimnutí a je potřeba začít radikálně jednat.

Proč se okna zamlžují

Důvodů, proč se okna orosí, je více. Hlavním je fakt, že v zimním období je v interiéru spousta nadbytečné vlhkosti. Je to dáno běžným provozem v domácnosti, ale také vařením, zaléváním květin a sušením prádla vevnitř, říká web ProŽeny. Tato vlhkost nemá jak uniknout ven a sráží se tak na oknech, která jsou chladná. Dalším důvodem, proč dochází k zamlžování oken, je také nedostatečné větrání.

Přestože má každý snahu ušetřit za energie, větrání je opravdu nutné. Nejen proto, že výměna vzduchu přispívá správnému fungování lidského těla a necítíte pak tolik únavu, podílí se ale také na snižování vlhkosti v místnosti. Zkuste minimálně každé ráno větrat, i když je venku opravdu chladno, a to raději kratší dobu (postačí i pár minut) a intenzivně.

Není nutné investovat do pohlcovače vlhkosti

Na trhu je k dostání nepřeberné množství přístrojů, které přebytečnou vlhkost v místnosti zachytí. Investice ale není vůbec nutná, pokud máte doma zcela základní surovinu. A tou je docela obyčejná kuchyňská sůl. Ta je v domácnosti velkým pomocníkem a pomůže s běžným úklidem, jak jsme na BydlímeÚtulně radili již dříve, hravě si ale také poradí s přemírou vlhkosti. Stačí ji nasypat do misky a dát k oknu, které je orosené. Pro zvýšení účinnosti radí web Deccoria přidat také jedlou sodu.

Sůl s dřevěnou lžící
Fotografie: Pexels

Máte-li ale například malé dítě či domácího mazlíčka a netoužíte po tom, aby ochutnávali sůl či jedlou sodu, můžete využít jednoduchého triku, o kterém jsme na BydlímeÚtulně psali. Do ponožky či látkového pytlíku dejte písek do kočičího záchodu a umístěte jej do blízkosti okna. I ten výtečně absorbuje vlhkost.

Okna v zimním režimu jsou klíčem k úspoře peněz za vytápění. Přepínač se nachází na hraně okna

Chraňte své zdraví

Zamlžená okna nejen, že nejsou estetická, způsobují ale také zdravotní komplikace. Vlhkost jde ruku v ruce s plísní, uvádí web WhiteAluminum. Plíseň, která zde vzniká, se dostává také do ovzduší a může způsobovat dýchací potíže, astma, ale také různé druhy alergií. Vyzkoušejte proto některý z triků, abyste se problémů vyvarovali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]