Praktické tipy, které uvítáte při zařizování malé kuchyně

Každý, kdo má doma malou kuchyň tak ví, že zařídit ji není vůbec snadný úkol. Je potřeba být důmyslný a využít každičký centimetr. Nemusíte hned propadat panice, vždy existuje nějaké řešení.

Záchranou pro extrémně malé kuchyně mohou být tzv. kombinované pulty. De facto se jedná o varné desky, malé myčky na nádobí a chladničky zabudované na míru. Multifunkční spotřebiče a zařízení jsou pro malé kuchyňky jako stvořené.

Bez ohledu na velikost kuchyně je prioritní vždy pracovní plocha. Jestliže vaše kuchyňka nepatří zrovna k těm největším, pak můžete pracovní plochu získat pomocí stolku na kolečkách, který může stát i jinde a použijete ho v případě nutnosti. Nahoře má desku na krájení, pod ní šuplík a dole úložné prostory. V podstatě se jedná o pojízdnou skřínku.

Nemáte-li jídelnu a v kuchyni je tak málo místa, že se tam nevejde stůl a židle, můžete vyrobit něco, jako barový stůl anebo sklápěcí desku a židle skládací, které vytáhnete opět v případě stolování. Jestliže vám alespoň trochu místa umožňuje umístit stůl, můžete opět vsadit na chytrý nábytek, kdy se židle ukryjí pod stůl a vysunou pouze v případě potřeby.

Pamatujte na světlo

Do malé kuchyně nezapomínejte pustit hodně denního světla. Jestliže vám ani v tomto směru štěstí moc nepřeje, budete muset použít umělé osvětlení. Ale pro malé prostory je dostatek světla zkrátka klíčové.

Množství skřínek

Ačkoliv kuchyňské linky s poličkami místo horních skřínek vypadají stylově, pro malou kuchyň je to nepraktické. Úložný prostor vyřešíte tak, že umístíte skřínky co nejvýše – klidně až do stropu. Samozřejmě nemusí mít všechny skřínky dvířka. Můžete si splnit sen o poličkách a nechat nějakou skřínku bez dvířek.

Pořádek

Pro malou kuchyni je nezbytné, aby v ní byl neustále pořádek. Cokoliv se jen tak válí, už působí jako totální nepořádek a kazí dojem. Pořádek a organizace navodí v malé kuchyni pocit klidu a harmonie.

Malá lednice

Malá lednice je řešením, pokud jste v domácnosti maximálně dvě osoby. I tak je to někdy pořádná otrava. Pokud však víte, že velkou lednici nenaplníte, pak si pořiďte malou ledničku, která vám nezabere hodně místa. V opačném případě volte lednici tak, aby splývala s kuchyní – nebude působit, že je tam navíc.

Kuchyňské moduly

Do extrémně malých kuchyní lze koupit speciální kuchyňský modul, zahrnující dřez, malý vařič, úložný prostor a pracovní místo. Jednotka je již připravená a pouze ji stačí doma připojit k rozvodům.

Kuchyň + obývák

Je-li to trochu možné, spojte kuchyň s obývákem. Získáte tak více místa, alespoň pro stolování. Nenásilným prvkem dělící tyto dvě místnosti může být ostrůvek, barový pult anebo stupňované navýšení podlahy

Obrázek: pixabay.com