Nájemce má podle zákona nárok nejen na vrácení kauce, ale také na příslušný úrok z dané částky

Fotografie: Petr Kinšt / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Nájemní bydlení vám dnes nikdo neposkytne bez vratné kauce. Nezapomínejte, že máte zákonný nárok i na úroky za dobu, co vám byla kauce zadržována.

Hledáte si nájemní bydlení a pronajímatel po vás požaduje složení vratné kauce v hodnotě kupříkladu tří měsíčních nájmů? Jedná se o celkem běžnou praxi. Pokud majiteli bytu nezpůsobíte žádné škody či nemáte dluh na nájemném, kauci byste měli ke skončení nájemní smlouvy dostat zpět. Jestli tak vše probíhá i v praxi, to lze jen těžko říci. Věřme tomu, že se to tak děje.

Co o vrácení kauce říká zákon

My jsme se dopátrali, že nájemce nemá nárok jen na vrácení kauce, ale také na úroky z této jistoty, alespoň ve výši zákonné sazby (podle občanského zákoníku, ustanovení § 2254 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.). A to od doby jejího poskytnutí.

Z komentáře k ustanovení § 2254 odst. 2 občanského zákoníku ale dle webu PrávníProstor vyplývá: „… zásadním problémem je, že žádný předpis zákonnou sazbu úroku z jistoty nestanoví, resp. doposud nebyl přijat. Proto se použije § 1802 …“ A tam se, mimo jiné, uvádí: „Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.“ Předpisy tedy v podstatě říkají, že by se mělo jednat o úrok, který je v místě obvyklý. Všimněte si, že zde se ve věci zadržené kauce hovoří o pronajímateli jako o dlužníkovi vůči nájemci.

Účty za elektřinu lze snadno snížit. Pomůže i vyhýbání se „špičce“, kdy je odběr nejdražší

Protože je v současnosti po nájemních bytech velká poptávka, staví to pronajímatele do dost výhodného postavení. Mohou si ze zájemců vybírat a požadovat po nich vratnou kauci ve výši několika měsíčních nájmů. Ta se pak stává zárukou toho, že nepřijdou o nájemné nebo jim nevzniknou jiné pohledávky za nájemcem, jak vysvětlují Novinky. Třeba za vyúčtování služeb. Málokdo z nájemníků ale ví, že při ukončení smlouvy mají právo požadovat vratnou kauci i s úroky za celou dobu, co byla kauce zadržována.

Jak to vypadá v praxi

V praxi se tak ale asi neděje – ten, kdo má o úrocích povědomí, nebude mít možná odvahu to pronajímateli vůbec sdělovat. Ten by mu totiž v takovém případě byt či dům nepronajmul. Obzvlášť, když bude vědět, že se příjmem kauce stává nájemcovým dlužníkem, jak bylo výše uvedeno.

Při převzetí a předání klíčů si sepiště předávací protokol
Fotografie: Pixabay

Proto kdo z nájemců chce na majiteli nemovitosti úroky požadovat (a v některých případech to mohou být i dost vysoké částky), měl by tak – ve vlastním zájmu – učinit až při ukončení nájemní smlouvy. Vůbec totiž nezáleží na tom, zda byl úrok v nájemní smlouvě sjednán nebo ne.

Co byste ještě měli o vratné kauci vědět

  • Podle občanského zákoníku nesmí být kauce vyšší než trojnásobek sjednaného měsíčního nájemného.
  • Dohoda o kauci by měla být písemná a uzavřená současně s nájemní smlouvou.
  • Vrácení kauce je vázáno na ukončení smlouvy, ne na vyklizení nemovitosti.
  • Při odevzdání bytu je praktické, aby si strany sepsaly předávací protokol, v němž bude uvedeno a podepsáno, že je byt v pořádku – to pak může vrácení kauce výrazně usnadnit. Pokud si PP nesepíšete, může se později pronajímatel ohánět tím, že jste v bytě zanechali určité škody a že kauci použije na jejich nápravu.

Zdroje: PrávníProstor, Novinky

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*