Námraza v mrazáku představuje velmi častý jev. Jeho řešení je ovšem snadné

Fotografie: Freepik

Častá námraza v mrazáku vede k postupnému snižování jeho účinnosti, ale také životnosti. Pokud účinně odstraníte led z mrazáku a zabráníte jeho opětovné tvorbě, může vám sloužit ještě dlouhá léta.

Elektrické spotřebiče v domácnosti mají omezenou životnost, pokud se k nim však chováme správně a pečujeme o ně, odvděčí se nám bezchybnou funkčností po celou jejich životnosti. Jedním ze spotřebičů, který vyžaduje poměrně důkladnou péči, je i mrazák. Pokud se v mrazáku začne vytvářet nadměrné množství námrazy či ledu, může to mít velmi negativní vliv na jeho celkový provoz. Chcete-li zajistit, že vám bude mrazák dlouho kvalitně sloužit, pravidelně jej odmrazujte. Je-li již pod nánosem ledu, aplikujte postupy uvedené níže.

Fotografie: Freepik

Jak odmrazit mrazák, aby se v něm již neusazoval led

Pokud se chcete zbavit namražených kusů ledu v mrazáku, je potřeba postupovat efektivně a zajistit, aby k jejich dalšímu vytváření již nedocházelo. Postup, díky kterému se ledu zbavíte nadobro, zahrnuje několik zásadních kroků, a to:

  • odmrazení mrazáku
  • ošetření částí mrazáku
  • správné skladování
  • test těsnosti

Odmrazení mrazáku

První krok při odstranění ledu je celkové odmrazení mrazáku, tzn. vyjmutí všech potravin, které jsou v něm uloženy. Následně můžete buď vypnout lednici, nebo do mrazáku dát několik nádob s horkou vodou, aby led povolil. Mnohem účinnější je ovšem klasické odmrazení, tedy vypnutí z elektřiny a následné vyčistění při pokojové teplotě.

Ošetření částí mrazáku

Před opětovným zapnutím potřete všechny povrchy v mrazáku glycerinem. Zajistíte tak, že se led bude tvořit mnohem pomaleji. Pro nanesení glycerinu si nasaďte gumové rukavice a aplikujte jej jemně pomocí bavlněného hadříku.

Fotografie: Freepik

Správné skladování potravin

Poté, co mrazák znovu spustíte, můžete do něj opět naskládat potraviny. Ty by měly být vždy v uzavřeném obalu, aby nedocházelo k unikání vlhkosti do prostoru mrazáku.

Test těsnosti

Chcete-li mít jistotu, že nedochází k namrazování vlivem nízké těsnosti dveří mrazáku, vyzkoušejte tento jednoduchý test:

  1. Vezměte list papíru a uzavřete jej do dveří mrazáku.
  2. Pokuste se list vytáhnout i při zavřených dveřích.

Pokud jde list papíru snadno vytáhnout, dveře mrazáku netěsní a je potřeba těsnění vyměnit.

Zdroj: Redakce