Nápadité úpravy malé ložnice pomohou k optickému zvětšení i zvýšení útulnosti

Ložnice je místností, která má v našich bytech či domech zvláštní postavení. V porovnání s ostatními pokoji ji považujeme za mnohem intimnější prostor a chceme, aby nám poskytovala soukromí a pohodlí pro odpočinek a načerpání nových sil.

ředevším v bytech bývá problém s tím, že ložnice jsou často koncipovány jako poměrně malé místnosti, a my tak máme problém, aby se nám podařilo uložit do nich vše, co potřebujeme. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických tipů a triků.

Vsaďte na tlumené pastelové barvy

Překvapivě důležitý vliv mají barvy stěn, a to nejen na to, jakým dojmem či atmosférou ložnice působí, ale pomocí barev můžeme naši ložnici učinit také prostornější. Obecně platí, že pokud je ložnice spíše menší, je vhodné použít zejména pastelové barvy, které pomohou prostor vizuálně zvětšit.

Pokud máte to štěstí, že je vaše ložnice prostorná, nemusíte se bát ani barev v jasných tónech. Samozřejmě nezapomeňte také na to, že barva stěn musí být v souladu s podlahou, nábytkem i s ložním prádlem, jinak by mohlo dojít k nevhodným kontrastům, které by působily křečovitým a negativním dojmem.

Postel – pro kvalitní spánek i jako úložný prostor

Pokud jde o nábytek, tím nejdůležitějším je v ložnici samozřejmě postel. Na té nikdy nešetřete, a to nejen z hlediska kvality, ale také prostoru. Mnoho lidí se snaží ušetřit část prostoru tím, že si kupují menší postele, tím ale riskují, že nebudou mít dostatek pohodlí při spaní. Pokud potřebujete ložnici částečně využít i na uložení věcí a nevejde se vám do ní například velká skříň, samozřejmostí by měla být postel, která disponuje zvedacím mechanismem.

Pod matrací tak vznikne prostor, kam můžete uložit například ložní prádlo, ručníky či sezónní věci. Pokud jste si vybrali postel bez úložného prostoru, vyplatí se investovat do nejrůznějších zásuvných systémů, košů a boxů, které jednoduše umístíte pod postel.

Jak umístit nábytek?

Důležitým nábytkem v ložnici, na který se ale často zapomíná, jsou noční stolky. I když máte vedle postele jen malý prostor, pořiďte si do něj malý noční stolek, na který si budete odkládat vaše osobní věci. Dalším praktickým kusem nábytku je v ložnici komoda na uložení menších kusů prádla. Při jejím umístění se jen nezapomeňte ujistit, že máte dostatek prostoru na otevření všech šuplíků.

Podobně se ujistěte také, že jdou otevřít dveře, či že když vstáváte, nemusíte se pracně vyhýbat nábytku, než se dostanete k východu z pokoje. Obecně se v malých pokojích doporučuje uspořádání nábytku do tvaru písmene L, tento typ rozvržení vytváří útulný kout pro spánek, ale zároveň otevírá zbytek místnosti, a působí tak prostorněji.