Káva je oblíbeným nápojem po celém světe. Mnoho lidí si bez ní nedovede představit začátek dne. Její využití je ale mnohem širší a ani nezáleží na tom, který druh kávy preferujeme.
Káva se připravuje ze semen kávovníku. Ty se následně rozemelou na jemný prášek, který je charakteristický nejen svou chutí, ale také svou vůní. Můžeme si z něj připravit několik druhů kávového nápoje, mezi ty nejznámější se řadí káva turecká, preso, káva rozpustná nebo cappucino. Kávu však můžeme využít i jinými způsoby.
Po konzumaci turecké kávy nevyhazujte lógr
Orchideje jsou velmi oblíbené rostliny, které v našem domově působí jako velmi příjemné dekorace. Péče o ně je ale náročná a začínajícího zahrádkáře může překvapit. Velké zklamání přichází často proto, že si z obchodu přineseme krásně kvetoucí rostlinu, která ale po pár dnech u nás doma uvadne. Právě pro tyto případy je dobré znát pár jednoduchých triků, jak se o orchideje starat a zajistit si tak, že budou kvést a přinášet nám radost co nejdelší dobu.
Turecká káva je typická tím, že po jejím vypití nám na dně hrnečku zůstane kávová sedlina. Mnoho lidí má tendenci ji vyhazovat jako přebytečný odpad. Překvapením ale je, že právě kávová sedlina se dá využít. Je totiž ideálním pomocníkem při hnojení květin. Je to způsobeno tím, že obsahuje velké množství draslíku, který je pro výživu rostlin opravdu přínosný.
Využít můžeme ale i jiné druhy kávy
Právě orchidejím hnojení pomocí kávové sedliny velmi svědčí. Během krátké chvíle dokáže hnojivo obohacené o kávu přivést i unavené květiny zpět k životu a podpořit jejich kvetení. Lógr je potřeba pořádně vysušit a až poté nasypat kolem našich květů. Orchideje čerpají potřebné živiny ze vzduchu, můžeme si proto všimnout, že jejich kořeny mnohdy vylézají z květináčů. A právě pro tyto kořeny je lógr z kávy ideálním výživovým doplňkem.
Pokud nejsme milovníci turecké kávy, neznamená to, že naše květiny nebudou prosperovat. Využít totiž můžeme i kávu rozpustnou. Tu si stačí jednoduše uvařit obvyklým způsobem a nechat vychladnout. Následně kávu přelijeme do velkého kýblu a dolijeme vodou. Takto připravený roztok používáme na zalévání květin, a to minimálně po dobu jednoho týdne. Výsledky se dostaví během pár dní.
Zdroj: GardeningKnowHow