Při množení orchidejí se fantazii meze nekladou. Silné a zdravé rostliny přežijí i netradiční metody

Fotografie: Depositphotos

Přestože je orchidej jednou z nejnáročnějších rostlin, řadí se také mezi největší oblíbence. Pomocí těchto způsobů si tuto květinu můžete doma snadno rozmnožit.

Tato původem tropická rostlina si svým vzhledem získala spoustu příznivců. Díky velkým barevným květům je dokonalou ozdobou prakticky jakéhokoliv prostoru. Aby vám však tato rozmarná kráska prospívala, nesmíte v její péči polevit. Pokud je rostlina silná a zdravá, můžete si ji pomocí těchto způsobů doma sami snadno rozmnožit. Díky tomu můžete celý svůj domov vyplnit záplavou zářivých květů. Užijte si přítomnost těchto květin a rozmnožte si svou orchidej.

Neobvyklé způsoby množení orchideje

Tuto rostlinu, stejně jako některé další druhy, můžete rozmnožovat pomocí listů, části kořenů, nebo dokonce celého stonku. Je jen na vás, kterou část použijete. Vyberte si jeden z těchto netradičních způsobů a rozmnožte si svou oblíbenou květinu.

Použijte k zakořenění houbu

K tomuto způsobu budete potřebovat houbičku na mytí nádobí, květní stonek orchideje, med a nádobu s trochou vody. Stonek nejprve opatrně oddělte od zbytku rostliny a místo řezu přetřete medem. Ve středu houbičky proveďte malý řez a konec stonku do něj vložte. Houbu položte na dno nádoby a zalejte vodou tak, aby byla zcela ponořená. Za 10–12 dní byste měli vidět první kořeny.

Zakořenění pomocí hlíz brambor nebo banánu

Listy orchideje můžete nechat poměrně snadno zakořenit v bramboře. Vysoký obsah škrobu a dalších látek totiž stimuluje růst kořenového systému. Do brambor vyřežte malé zářezy, do kterých čerstvě oddělené listy vložíte. Následně brambory umístěte do nádoby a přikryjte mokrým rašeliníkem. Do 12 dnů by se na spodní části listů měly objevit kořeny. Brambory můžete nahradit polovinou banánů, které po dvou týdnech můžete přesadit do květináče naplněného úrodnou zeminou.

Vytvořte podmínky deštného pralesa

Dalším účinným způsobem, jak rozmnožit orchidej, je vytvořit této rostlině co nejvíce podobné prostředí jako v deštném pralese. Květinový stonek rozdělte na 3 části a jednotlivé řezy ošetřete aktivním uhlím. Do 3 tenkých polen vyvrtejte shora otvor, do nich vložte a přivažte jeden stonek. Kokosovým vláknem stonky zakryjte a přidejte vlhký mech. Polena můžete umístit na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Kontrolujte množství vlhkosti a následně přesaďte.

Rychlejší zakořenění pomocí šoku

Pokud je rostlina vystavená nebezpečí nebo velkému stresu, může to urychlit a posílit tvorbu kořenového systému. Několik listů orchideje odřízněte a na 3–5 vteřin podržte nad párou vroucí vody. Do další nádoby napusťte studenou vodu, přetáhněte přes ni punčochu a vystřihněte malé díry. Jakmile máte list spařený, prostrčte ho dírou v punčocháčích tak, aby byla jeho spodní část ponořená ve vodě. Za dva týdny tento postup zopakujte.

orchidej
Fotografie: Freepik

Ošetřete řezy voskem

Oddělte od zbytku rostliny stonek a ošetřete řezy roztaveným voskem. Následně stonek vložte do široké nádoby naplněné mokrým mechem. Hrdlo nádoby přikryjte potravinářskou fólií a nechte rostlinu v tomto skleníku pomalu vyvíjet nové kořeny po dobu 10 dní. Pravidelně však fólii odstraňujte, aby došlo k výměně vzduchu, a navlhčete mech trochou vody.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]