Našli jste bydlení snů, ale idylku vám kazí hluční sousedé? Poradíme, co s tím

Povedlo se vám najít bydlení snů, ale nedokážete si ho užít, jak byste si přáli, protože máte velmi hlučné sousedy? Hádají se, poslouchají nahlas muziku, místo nohou mají kopyta a duní? Či vám pod okny postávají lidé pod vlivem alkoholu a vykřikují svá moudra?

Než si člověk pořídí nemovitost, měl by na místo přijít několikrát v různou denní i podvečerní dobu a zjistit, jak se věci mají. Zeptat se sousedů, jak jsou spokojení, zda je v domě vše v pořádku. Ale bohužel se tak nestává, proto může přijít zklamání. Dá se s tím něco dělat?

Co je vůbec hluk?

Je rozdíl bydlet někde v malém domě o 4 rodinách a ve 12 patrovém paneláku. To, co ruší vás, může jiným připadat normální, protože si za ta léta již zvykli. Riziko bydlení v paneláku spočívá v tom, že musíte mnohdy snášet i lidskou neohleduplnost. Popravdě narazit v paneláku na solidní sousedy, je výhra v loterii. Jsou-li na jednom patře 3 rodiny v pohodě, může ta čtvrtá vybočovat z řady a narušovat klid ostatních. Pomoci mohou tady vyhlášky, které vymezují denní a noční dobu, kdy by měl být klid a stejně tak i určité dny.

Jak si poradit s hlučnými sousedy?

  • Nejdříve to zkuste po dobrém a zajděte za nimi. Možná, že si své počínání vůbec neuvědomují. Proto je slušně upozorněte a můžete mu upozornění předat i písemně.
  • Jestliže si z vaší debaty a dohody soused nic nedělá a stále ruší váš klid či je dokonce sprostý a agresivní, zavolejte městskou policii, která smí uložit pokutu.
  • Jsou-li problémy se sousedem dlouhodobé, podejte stížnost na městský/obecní úřad.
  • Nepřizpůsobivé sousedy můžete také řešit na společné schůzi. Podejte námět na řešení hluku v domě. Je pravděpodobné, že se k vám přidají i další lidé, kteří zatím mlčeli.
  • Týká-li se problém nájemního bytu, informujte majitele, aby tento problém vyřešil.
  • Ruší-li sousedé noční klid, můžete podat návrh na zahájení přestupkového řízení, kde hrozí pokuta až 5 tisíc korun.
  • Hlučné opilce potloukající se kolem večerky „nalévárny“ lze řešit prostřednictvím městské policie. Pokud se tím problém nevyřeší, lze zahájit správní řízení a oznámit problém na městském úřadu.

Obrázek: pixabay.com