Násypka na prací prášek je často útočištěm nebezpečných plísní. Naučte se způsob, jak je snadno zničit

Fotografie: Depositphotos

Kde je vlhko, tam je i plíseň. Pokud zanedbáváme pravidelné čištění pračky, nejspíše se dříve či později potkáme s plísní, kterou bude potřeba odstranit.

Násypka na prací prášek je na vznik plísní nejnáchylnější. Pokud ji delší dobu nečistíme, bude vypadat hodně nevábně. Kromě plísně se budeme potýkat s vodním kamenem a slizovitým povrchem. Jednoduše je nutné se pustit do práce. Naštěstí to není nic tak složitého, ani časově náročného. Se správnými přípravky bude násypka zářit čistotou raz dva.

Násypku dobře odmočte

Před samotným čištěním vytáhněte pračku ze zásuvky. Přestože by neměl úraz elektrickým proudem hrozit, předběžná opatrnost se vyplácí. Každá pračka může mít trochu jiný mechanismus, jak nádobku vyjmout. Zpravidla funguje tak, že po otevření na doraz najdete pod horním okrajem plastovou páčku, kterou když zmáčknete, nádobka se zcela uvolní.

Napusťte si větší mísu nebo umyvadlo horkou vodou, do níž nakapejte tekuté mýdlo. Vodu promíchejte, aby se vytvořily mýdlové bublinky, a nechte nádobku odmočit. Mezitím vezměte hadřík, namočte ho v mýdlové vodě a vytřete prostor na nádobku. I tam se ráda drží plíseň a vodní kámen. Je-li prostor hodně špinavý a zanesený, vezměte si hrubší houbičku nebo kartáček na zuby, abyste odstranili zaschlé nečistoty.

Vytřete vše dosucha

Samotnou násypku po odmočení vydrhněte houbičkou. Záhyby a špatně přístupné části vezměte kartáčkem na zuby nebo malým čističem na láhve. Poté nádobku otočte a umyjte perfektně i z druhé strany. Pokud je nádobka stále pokrytá nánosem vodního kamene, posypte tato místa jedlou sodou a zalijte je octem. Chvíli počkejte a pak vše ještě jednou vydrhněte houbičkou.

Po umytí vytřete násypku i prostor na ni suchým hadříkem a nádobku vraťte zpět na své místo. Pokud budete násypku umývat pravidelně jednou týdně, celý proces si mnohem více ulehčíte. Stačí ji totiž jen přejet houbičkou pod tekoucí vodou a osušit. Za tak krátkou chvíli se nestihnou vytvořit žádné odolné usazeniny ani plíseň a čištění je mnohem jednodušší.

Fotografie: Depositphotos

Jako prevenci vzniku plísní otevřete násypku po každém praní alespoň na hodinku nebo ji vyndejte úplně. Zároveň nechte otevřená i samotná dvířka pračky. Prostorem bude proudit vzduch, vše dobře vyschne a plíseň nebude mít šanci.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]