Naučte se identifikovat a eliminovat mšice na vašich rostlinách

Mšice, nepříjemný drobný hmyz, který škodí nejen našim rostlinám na zahradě, ale často také na balkoně, terase či doma. Napadá všechno, co mu přijde do cesty, a pokud s ním nezačněme bojovat v čas, je velmi silným a odolným protivníkem. Navíc se velmi rychle množí.

V květinářstvích a zahrádkářstvích je k sehnání velké množství nejrůznějších postřiků a dalších prostředků, které v boji se mšicemi můžete použít, ale bohužel jsou většinou na bázi silných chemických látek, což, pokud mšice napadla například vaši zeleninu či ovocné stromy, není nejvhodnější řešení. Existují ale i jiné, přírodnější prostředky, s jejichž pomocí se těchto škůdců lze zbavit.

Mšice všude, kam se podíváte

Nejběžnějšími mšicemi jsou mšice světle zelené barvy, ale lze se setkat také se mšicemi v barvě růžové, bílé, šedé a černé. Žijí v koloniích, které velmi rychle zamoří celou vaši zahradu či balkon. Mšice poškozují rostliny tím, že sají jejich mízu. Mají sklon shlukovat se na nových mladých částech rostlin, výsledkem je, že nové listy mohou vypadat jako zvlněné nebo zakrslé.

Při silném napadení mšice rostlinu velmi vysilují a mohou způsobit až její uhynutí. Na zahradě vám boj se mšicemi často znesnadňují mravenci, kteří se živí sladkou šťávou, kterou mšice vylučují. Za odměnu je pak mravenci chrání a přenáší z místa na místo. Naopak berušky vám se mšicemi mohou pomoci, patří k jejich oblíbené potravě.

Dopřejte rostlinám důkladnou koupel

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se mšic můžete zbavit, je pokusit se je z napadených rostlin spláchnout pomocí silného proudu vody a následným otřením rostliny hadříkem. Dalším způsobem je v případě křehčích rostlin v květináči jejich ponoření do vody. Otočte rostlinu dnem vzhůru a ponořte ji do kbelíku s čistou vodou o pokojové teplotě. Mšice nemají rády nejen vodu, ale také mýdlo. S jeho pomocí si lze vyrobit velmi šetrný, ale účinný postřik, který znemožní mšicím dýchat a tím je zahubí.

Stačí v přibližně dvou litrech vody rozpustit dvě polévkové lžíce tekutého mýdla, šamponu či saponátu na nádobí a za pomoci lahvičky s rozprašovačem tímto roztokem napadené rostliny postříkat. Nejvhodnější je aplikovat tento roztok večer, pravidelně po dobu nejméně jednoho týdně.

Mšice nemají rády olej, pepř ani tabák

Na zeleninu či další rostliny, které chcete konzumovat, můžete kromě mýdlového postřiku použít také postřik olejový. Postřik funguje podobným způsobem, znemožní mšicím dýchání, neboť jim olej zalepí dýchací otvory. Nejjednodušší způsob spočívá v rozpuštění litru oleje, například řepkového či slunečnicového, v litru vody a následném důkladném postříkání rostlin. Účinný sprej lze vyrobit také z koření, konkrétně kajenského pepře, který rozmixujte s cibulí a česnekem.

Vzniklou pastu pak smíchejte s vodou a aplikujte na rostliny. Pokud kouříte, může v boji se mšicemi použít také tabák. Stačí si připravit tabákový výluh. Dvě stě gramů tabáku vařte po dobu jedné hodiny ve třech litrech vody, přeceďte a výsledný roztokem, který ještě jednou zřeďte vodou v poměru jedna ku jedné, napadané rostliny postříkejte.

Fotografie: Getty Images, Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]